İngiltere merkezli yeni nesil “challenger” banka Tandem, Harrods Bank’i satın almak için imzayı attı.

Satın alan tarafın yaptığı açıklamaya göre, 80 milyon Euro’luk bir sermaye akışı sağlayacak olan bu satın alım sonucunda Tandem ayrıca bankacılık lisansına da kavuşmuş olacak. Sözleşmenin sonuçlanması için şimdi top yasal düzenleyicilerde.

Satın alma tamamlandığında, Banking Technology haberine göre Harrods markası tümüyle tarihe karışacak ve bankanın operasyonları, Tandem adı ve markası altında devam edecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Tandem Kurucusu Ricky Knox, “Bu satın almayla birlikte işimizi ölçeklendirmenin yanı sıra, çok daha fazla sayıda insana bankacılığın yeni yollarını tanıtabileceğiz,” ifadelerini kullandı.

Yılın ilk aylarında Tandem, en büyük yatırımcılarından House of Fraser perakende zincirini ve 35 milyon Euro olarak tahmin edilen potansiyel yatırımı kaybetmişti. Öte yandan, Tandem’in Birleşik Krallık genelinde bankacılık lisansı alma hayalleri suya düşmüş ve şirket 30 çalışanıyla vedalaşmak zorunda kalmıştı.

Harrods Bank ise bir süredir zor durumda olan mali durumlarını düze çıkarmak için bir alıcı arayışındaydı. Bankanın zararları son 2 yıldır kademeli olarak artıyordu. 2015 için 4,9 milyon Euro zarar yazan Harrods Bank, geçtiğimiz yılı ise 8,4 milyon Euro zararla kapatmak durumunda kalmıştı. Bankanın bugünlerde ayrıca Temenos’un T24 temel bankacılık sistemine geçiş yaptığı biliniyor.