FinTech ekosisteminde öncü konuma geçmek isteyen Abu Dabi, bir startup yarışması başlattı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti, Ekim ayında düzenleyeceği Abu Dhabi Global Market (ADGM) FinTech etkinliği öncesi KPMG ile iş birliği yaparak bir “inovasyon yarışması” düzenliyor. Dünyanın dört bir yanındaki olgun aşamaya ulaşmış girişimlerin 25 Ağustos’a kadar başvuru yapabildiği yarışmada finale kalan 10 startup; beş haftalık bir programa katılma hakkı kazanacak.

Bu program çerçevesinde FinTech’in en hızlı gelişen alanlarından finans ve yatırım yönetimi, finansal erişim, RegTech, InsurTech, ticari finans ve özel sermaye piyasaları başlıkları altında ürünler geliştirilecek. Beş haftalık çalışmanın ardından 10 girişim, ürettikleri çözümü FinTech Abu Dabi etkinliğinde sektör liderlerine tanıtma şansı yakalayacak. Finalistler 15 bin dolar nakit ödülün yanı sıra, ADGM’nin RegLab programına geçiş imkanına sahip olacak.

ADGM’nin Singapur Para Otoritesi ile kurduğu küresel iş birliği çerçevesinde, yarışmanın finalistleri ayrıca Singapur’daki Hackcelerator etkinliğinde de boy gösterme fırsatı yakalayacak.

Abu Dabi’nin FinTech alanındaki bir diğer atılımı ise, Swiss Finance + Technology Association ile ortaklık kurmak oldu. İki ülkenin FinTech ekosistemini, yeni iş fırsatları, bilgi birikimi paylaşımı ve yatırım çerçevesinde buluşturmayı hedefleyen bu ortaklık, ADGM, Abu Dabi ve İsviçre arasındaki FinTech uzmanlık paylaşımını güçlendirecek.