FinTech’in tanıdık yüzü; sınır ötesi ödemeler

10 Ağustos 2017
592 Görüntüleme

Sınır ötesi (cross-border) ödemelerin FinTech’in yükselişine paralel olarak artması, ortaya ilginç veriler çıkarıyor. XE tarafından yayınlanan küresel ödemeler raporu bu verilere ışık tutuyor.

Sınır ötesi ödemeler için rekabetin artmasıyla birlikte, Euronet Worldwide’ın bir parçası olan döviz sitesi XE’nin yeni verilerine göre ABD vatandaşları öncelikle fatura ve geçim masrafları olmak üzere en çok ulaşım masrafları, mortgage ya da kira giderleri ve hediye kartlarını ödemek için uluslararası para transferi yapıyorlar.

Küresel ödemeler raporu, XE’nin Kasım 2016 – Mayıs 2017 arasındaki Amerikan doları işlemlerine dayanarak 99 ülkeye giden 60 ayrı para birimiyle yapılan döviz değişimlerinin kaydını tuttu. Rapora göre yedi aylık dönemde 30 milyon dolarlık fatura ödemeleriyle ilgili işlem yapıldı. Para transferinin en yaygın ikinci nedeni ise toplamda 26,6 milyon dolar işlem yapılan geçim giderleri.

XE işlemlerinin çoğu Avrupa ülkelerine yapıldı, fakat Birleşik Krallık (4.3 milyon dolar), Almanya (2.8 milyon dolar), Fransa (1.7 milyon dolar) ve İspanya (1.2 milyon dolar)’ya kıyasla Kanada 5.6 milyon dolar para aktarımıyla en üst sırada. XE’nin para transfer bölümünün CEO’su Simon Griffin, “Piyasadaki yeni bir oyuncu olarak, tüketiciler arasında daha yüksek ücretler ve daha yavaş hizmet ile eşanlamlı olan bankaların geleneksel döviz transferlerine bir alternatifin muazzam bir ihtiyaç olduğunu görüyoruz” diye belirtti.

ABD vatandaşları yurtdışına çoğunlukla İngiltere’deki alıcılara toplamda 5 milyon dolarlık hediye çeki gönderdi. Tüketiciler ayrıca öğrenim harcı ödemeleri için çoğunluğu Kanada’ya giden toplamda 1,7 milyon dolar para transferi yaptılar.

Flywire ve WorldRemit gibi bu ödemelerde basitlik ve uygun masraf vadeden daha genç şirketlerin kurulmasına sebep olan sıkı bir uluslararası para transferi rekabeti var. PayPal da geçtiğimiz hafta Skype ile yaptığı yeni anlaşmayı duyurdu. Bu anlaşma çerçevesinde kullanıcılar; Skype uygulaması üzerinden uluslararası PayPal/Venmo ödemeleri yapabiliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
62 görüntüleme
Genel
62 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
46 görüntüleme
Genel
46 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı
FinTech
60 görüntüleme
FinTech
60 görüntüleme

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Çin merkezli Snowball Finance, Ant Financial’dan 120 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket, finans dünyasının sosyal ağı olarak da tanımlanıyor. Alibaba…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.