Herkesin dijital kimliğinin olduğu bir dünyada, geleneksel tanımlamalarla “gerçek” olarak kabul ettiğimiz, fiziksel dünyada bizi temsil eden pasaportlar, ehliyetler, doğum belgeleri ve diğer dokümanlar artık gerekli olmayacak.

Online alışveriş yaparken, dijital hizmetlerden faydalanırken veya sosyal medya kanallarına gönderi yollarken, genelde e-posta adresinize, kimlik numaranıza veya telefon numaranıza dayalı sizi ayrı bir birey olarak temsil eden bir dijital kimliğe sahipsiniz. Aynı zamanda, sizi fiziksel dünyada ayırt eden şeylerin ise dijital dünyada nasıl tanımlandığınızla pek ilgisi yok.

Payments Source makalesine göre sorun da burada başlıyor. Her bireyin kendini online olarak tanımlamalarının, bunu yaparken de kendi dijital kimliklerini kontrol edip, kullanımına onay vermelerinin daha kolay ve güvenli olmasını sağlamak gerekiyor.

Bugünlerde ister online alışveriş yapın, ister e-ticaret platformlarında bir ödeme yapın veya sadece bir yemek siparişi verin… Kullandığınız her hizmet için ayrıca üye girişi yapmanız isteniyor. Bu sebeple her kullanıcı, günde birkaç kez giriş yapmak ve birkaç farklı şifreyi sürekli olarak hatırlamakla mükellef durumda. Böylesi bir gerçeklikte, tüm kanal ve platformlarda geçerli olacak, bireyi özgün biçimde tanımlayacak evrensel bir dijital kimliğin hayatı ne kadar kolaylaştırabileceğini şöyle bir düşünün…

Herkesin dijital kimliğinin olduğu bir dünyada, bizi fiziksel dünyada temsil eden pasaportlar, ehliyetler, doğum belgeleri ve diğer dokümanlar artık gerekli olmayacak. Pasaport kontrolünün artık gerekli olmadığı, uluslararası para aktarımı ve hesap açma gibi bankacılık işlemlerinin ise oldukça güvenilir olan müşterini tanı (KYC) sistemi sayesinde çocuk oyuncağı olduğu bir iş gezisi veya tatil, kusursuz bir tecrübe olurdu.

Dünyadan dijital kimlik denemeleri

Bazı devletler kendi dijital ekonomilerinin gelişiminin bir parçası olarak bu konuda çoktan adım attılar. Singapur’un tanıttığı merkezi kişisel veritabanı olan MyInfo ile vatandaşlar pek çok form doldurmadan veya diğer belgelere ihtiyaç olmadan devlet hizmeti alabiliyorlar veya banka hesabı açabiliyorlar. Müşteriler için oldukça pratik ve bankalar ile devlet kurumları için ise oldukça etkili. İki bireysel kullanıcı arası para transferi (P2P ödemeler) ise sadece kimlik numarası veya telefon numarası ile yapılabiliyor.

Hindistan’ın iddialı Aadhaar projesi ise 1,2 milyar vatandaşına özgün bir kimlik veriyor, böylece önemli sağlık hizmetlerine, eğitim ve devlet yardımlarına ulaşabiliyorlar. Proje, sosyoekonomik gelişimde önemli bir etmen ve devlet yardımlarının banka hesabı olmayan vatandaşlara direkt olarak ulaşmasını sağlıyor.

Evrensel kimlik sisteminin gelişimi için güçlü bir kişisel veri tanıma ve doğrulama süreci gerekiyor. Sistem ayrıca farklı coğrafyalarda sayısız kompleks ve paralel işlem yapmak zorunda.

Bankalar da dahil olmak üzere finans kuruluşları, her zamanki gibi müşteriler işlem yaparken kimlik bilgilerini toplayıp onaylayarak veriyi saklayan taraf rolünü üstlendi. Üzerinde çalıştıkları bir diğer konu ise, sınır ötesi ödemeler oldu. Bankaların zaten müşteri bilgileri deposu rolünü üstlenmeleriyle, finans kurumları dijital kimlik sistemlerinin oluşmasını desteklemeye hazır durumdalar.

Ek olarak, bankalar doğal olarak doğru bilgi toplamaya eğilimliler, çünkü işlerinin sürdürülebilirliği buna bağlı. Örnek olarak, bankalar müşterinin geliri, kredi notu veya iş durumu hakkında kesin bilgiye sahip olmadan hesap açamaz veya mortgage veremezler.

Dijital kimlik, bireyin sorumluluğunda olmalı

Bütün evrensel kimlik sistemleri kişisel verilen mülkiyetinin bireyin sorumluluğunda olmasına izin vermelidir. Bu, kendi kimlik bilgileri deposuna sahip olmaya ve hizmetlere erişim sağlamak için hangi bilgileri paylaşacağına kendi karar vermeye benzer. Örnek olarak, yaş sınırı gerektiren bir ürün satın alacağınız zaman, uygun koşulları sağladığınızı göstermek için QR kod taraması yeterli olabilir. Banka hesabı açmak için iş durumu, kredi geçmişi ve ikametgâh bilgilerinin de yine bu evrensel sistemde saklanması mümkün ve kolay.

Şirketler müşterilere daha fazla kontrol sağlayan farklı teknolojileri keşfettikçe, Bitcoin’in arkasında olan dağınık hesap defteri teknolojisi blockchain ise potansiyel bir teknoloji çözümü olarak görüldü.

Dünyanın neredeyse yarısı internete bağlı yaşarken, dijital kimlik sahibi olmak bazı taraflarca temel bir insani hak olarak görülüyor. Çünkü kimliğin doğrulanması, sağlık hizmetleri, eğitim ve finansal hizmetleri gibi pek çok hizmete erişmek için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Evrensel bir dijital kimliğe sahip olmanın birçok avantajı olurdu. Ne var ki bunu gerçekleştirmek için finans kuruluşlarının, devletlerin, teknoloji şirketlerinin ve daha pek çok tarafın iş birliği gerekiyor. Buna karşın, dijital kimliğin sunacağı zaman ve maliyet tasarrufunun yanı sıra, kullanıcı memnuniyeti açısından faydaları o kadar fazla ki kapsamlı ve bütünsel bir sonucun çok da uzakta olmadığını görmek mümkün.