Harvard Business Review Analitik Servisleri tarafından Genpact Araştırma Enstitüsü ile birlikte hazırlanan yeni rapor, finansal servislerin dijital ajandasını gün yüzüne çıkarıyor.

Tüm dünyada farklı endüstriler dijital dönüşümü anlamak, bu sürece ayak uydurmak için farklı stratejilere sahipler. Yapılan bir araştırma çerçevesinde; bankacılık, sigortacılık, ödeme aracıları gibi farklı alanları barındıran genel bir çatı “Finansal Servisler” olarak tanımlanıyor.

İş dünyasının geçirdiği dijital dönüşümü, genel olarak, finansal servisler kırılımında inceleyen bu rapor “Dijital dönüşümün hızını ve etkisini artırmak” başlığı ile yayınlandı. HBR Analitik Servisleri ve Genpact iş birliğiyle hazırlanan çalışma için HBR Danışman Konseyi üyesi, bülten abonesi ve Genpact müşterisi olan toplamda 682 sektör uzmanıyla görüşmeler yapıldı. Görüşülen isimlerin ait olduğu kurumların yarısından fazlası, 2014 gelirlerinde 5 milyar dolar ve üstünü gördü.

Ön ofisle orta ve arka ofis arasındaki uyumun kritik öneme sahip olduğunu vurgulayan raporda, finansal servislerin dijital liderlerden öğrenecek çok şeyi olduğu iddia ediliyor. Rapora göre finansal servis sektörü, birçok endüstri gibi, daha fazla müşteri anlayışını sunmak, maliyetleri düşürmek, müşteri değerini artırmak ve riski yönetmek için çalışıyor.

Dijital dönüşüm ihtiyaç duyulan yanıtları sunsa da, çoğu henüz tam etkiyi görebilmiş değil. Rapora göre finansal servis alanındaki uzmanların sadece beşte biri, dijitalin sunduğu potansiyeli tam anlamıyla işe uyguladıklarını ifade ediyor. Katılımcıların çoğunluğu, dijital dönüşümü yeni iş olanakları anlamında faydaya dönüştürmeyi henüz gerçekleştiremediklerini ifade ediyor.

Bunun için önce sektörde deney yapma olanağının bulunmayışı, eski usul sistem ve süreçler gibi engellerin çözüme kavuşması gerektiği belirtiliyor. Sektör uzmanları, dijital teknolojilerin gerçek etkisini ancak bu sorunların çözümünden sonra görüleceğini dile getiriyor. Finansal kuruluşların yüzde 55’i, gelecek iki yıl içinde dijital dönüşümün kayda değer etkilerini görmeyi ümit ediyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.