Pekin’in toplu taşıma ödeme şirketi Yikatong, temassız ödeme imkanı sunan yeni mobil uygulamasını tanıttı. Android işletim sistemiyle uyumlu olan uygulama, Apple tarafından desteklenmiyor.

Çin’in başkenti Pekin’in toplu taşıma ödeme şirketi Yikatong, kendi geliştirdiği mobil uygulamasını kullanıcılarına sundu. NFC tabanlı temassız ödeme standardını destekleyen uygulama, toplu taşıma ücretlerini akıllı telefonlar aracılığıyla ödemeye imkan tanıyor. Bölgede yoğun biçimde kullanılan ulaşım kartlarına güçlü bir alternatif olacak Yikatong’un mobil uygulaması 14 Ağustos 2017 itibarıyla Pekin’de kullanıma açıldı.

Financial Times tarafından yapılan habere göre, Çin’deki toplu taşıma sisteminde mobil ödeme teknolojisine geçilmesinin yerinde bir karar olduğunda uzmanlar hemfikir. Atıştırmalık yiyecek-içecek satın almanın yanı sıra düşük meblağlı tüm alışverişlerinde mobil ödemeye alışkın olan Çin halkının, toplu taşıma ücretlerini de mobil uygulama üzerinden ödemeye çok kısa sürede adapte olması bekleniyor.

Akıllı telefon sahiplerinin telefonlarına indirip hemen kullanabildiği uygulama, Android işletim sistemi tarafından destekleniyorken, Apple’ın güvenlik politikaları gereği NFC ödemelerinde üçüncü parti uygulamalara erişim izni vermemesinden ötürü çalışmıyor.

Öncelikle Pekin’de başlatılan uygulamanın kısa süre içinde Çin genelinde kullanılması bekleniyor. Bu durumun Apple açısından önemli bir kayıp anlamına geldiğini de vurgulamak gerek. Zira 2016 yılında Çin’de 8,8 milyar dolarlık mobil ödeme gerçekleştirildiğini ortaya koyan iResearch araştırması, Apple’ın nasıl bir pazarı ıska geçtiğini kanıtlıyor. Alipay ve WeChat Pay gibi ev sahibi hizmetlerin Çin’deki mobil ödeme pazarını hakimiyetleri altına almaları, uzmanlar tarafından Apple’ın bir adım geride durmasına neden olarak gösteriliyor.