CB Insights tarafından yayımlanan yeni raporda, ABD’nin en büyük 10 bankasının son beş yıl içinde 72 oturumda, 56 FinTech şirketine toplam 3,6 milyar dolar yatırım yaptığı görülüyor.

Raporda ABD merkezli bankalar arasında FinTech alanında en fazla yatırımı Citi, Goldman Sachs ve JP Morgan Chase’in yapıldığı görülüyor. Citi Ventures aktiviteleri de dahil olmak üzere, Citi’nin toplam 30 oturumda 22 şirkete yatırım yaptığı kaydedilirken, Goldman Sachs 31 oturumda 25 şirkete, JP Morgan Chase ise 14 oturumda 13 şirkete yatırım yapmış bulunuyor.

Listede yatırım yapılan alanlar kırılımına göz attığımızda, Goldman Sachs’ın ödeme teknolojilerine odaklandığını, sadece bu alanda altı ayrı şirkete yatırım yaptığını görüyoruz. Banka ayrıca listede emlak odaklı FinTech şirketlerine (Cadre ve Better Mortgage) yatırım yapan tek büyük finans kuruluşu olarak dikkat çekiyor.

CB Insights listesinde yer alan on bankanın ortak noktası ise Blockchain. Tüm bankalar şu veya bu şekilde Blockchain alanında yatırım yapıyor. Dahası, içlerinden sekizi R3 Blockchain konsorsiyumuna üye olmuş bulunuyor. Yakın dönemde bu bankalardan Goldman Sachs, JP Morgan Chase ve Morgan Stanley’in R3’ten ayrıldığı biliniyor.

Bankaların yatırım karnesini tüm detaylarıyla aşağıda görebilirsiniz: