Kripto para birimleri gelişmeye devam ediyor. Bu sürecin öncüsü ise piyasa değeri 4 bin doların üstüne çıkan Bitcoin. Peki, farklı ülkeler bu kripto para birimlerine karşı nasıl düzenlemeler gerçekleştiriyor?

Son günlerde FinTech İstanbul iletişim formundan bize en çok sorulan sorulardan birisi; “Bitcoin borsası kurmak istiyorum. Yasal düzenlemeler hakkında bilgi alabilir miyim?” Bu noktada Türkiye’de mevcut kanunlar dışında henüz bir düzenleme bulunmuyor. Öte yandan dünyanın farklı ülkelerinde kripto para birimlerine yönelik düzenlemelerin sayısı artıyor.

İŞ Yatırım Uluslararası Piyasalar – Hisse Senetleri ve Türev Müdürü Şant Manukyan, İŞ Yatırım Blogunda kaleme aldığı “Dijital Dünya Regülasyonları” başlıklı yazısında farklı ülkelerin kripto para birimlerine yönelik düzenlemelerini özetleyen harika bir derleme oluşturmuş.

Manukya’nın yazısında yer alan ABD, Çin, Japonya ve İngiltere’nin düzenlemelerini dilerseniz aşağıda okuyabilirsiniz. Yazının geri kalanında bulunan; İrlanda, Lüksemburg, Rusya, Almanya ve Kore’nin düzenlemlerini ise İŞ Yatırım Blogunda yayınlanan yazının orijinalinden okuyabilirsiniz.

İŞ Yatırım Uluslararası Piyasalar
Hisse Senetleri ve Türev Müdürü Şant Manukyan

ABD

ABD’de birkaç kuruluş dijital paraların tanımlanması işini yürütüyor. Hazineye bağlı çalışan Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) olarak bilinen kuruluş hangi şirketlerin money transmitting businesses( MTB)  olarak tanımlanabileceğine karar veriyor.  MTB’ler kara para aklama (AML) ve müşteriyi tanıma (KYC) ile regülasyonlara uymak zorundalar.  FınCEN’in 2015 yılında Ripple’a kestiği ceza ile tarihte ilk kez dijital para “borsası” cezalandırılmış oldu.

ABD hazinesine  göre Bitcoin konvertible sanal para birimi (2013). CFTC’ye göre ise bir emtia (2015) . Vergi dairesi IRS’e göre is Bitcoin mal (property) olarak vergilendirilecek yani benzer işlemlerde uygulanan vergi kuralları geçerli. Manhattan’da Bitcoin’in sanal para olduğu ve olmadığı yönünde 2 mahkeme kararı mevcut.  1 Ocak 2017 itibarı ile ise 13 eyalet Bitcoin’inin “ne olduğunu” karara bağlamış durumdayken geri kalanı için gri bir alan. Nevadablockchaing ve smart contractların vergilendirilmesini veya kullanımının lisansa bağlanmasını yasaklayan ilk eyalet. Amaç belli, start-upları eyalete çekmek. Arizona ise blockchain teknolojisi aracılığı ile kaydedilen bir imzanın geçerli bir elektronik imza olduğunu resmileştirdi. Vermont blockchain verisinin mahkemelerde görülen davalarda sunulabileceğine karar vermişti.

ABD kanunlarının standardize edilmesine yönelik çalışma yapan Uniform Law Commission temmuz ayında Uniform Regulation of Virtual Currency Businesses Act adlı tasarıyı onayladı. İçeriğini ve getirebilecekleri daha sonra paylaşacağım.

Son günlerde SEC Dijital para borsaları ve uygulamalarının yetkilik alanına girdiğini gösteren kararları ard arda alıyor. ve genel olarak ICO’larla ilgili içerik için bu adrese bakabilirsiniz.

Çin

Çin gerek milli dijital para çalışmaları gerekse 1 numaralı madenci olması nedeni ile kararları açısından en az ABD kadar öneme sahip bir ülke . PBOC 2013 yılında finans kuruluşlarının Bitcoin işlemleri yapamayacağını açıkladı. 2017 yılı içinde para çıkışlarını müteakip kişilerin de Bitcoin işlemleri yapmasına engelleme geldiği spekülasyonlarına rağmen net bir yasa söz konusu değil. Hong Kong’da ise para kurulu (HKMA) bitcoini sanal emtia olarak tanımladı.

Japonya

Dijital para konusunda en hızlı ve vizyoner ülkelerden biri de Japonya ; 1 Nisan 2017 tarihi itibarı ile Bitcoin yasal bir ödeme aracı olarak kabul edildi, yani para olarak sınıflandırdı. Buna rağmen kara para aklaması için kullanılmadığına dair bir dizi regülasyona uygunluk şartı söz konusu. Mt. Gox skandalının ardından yasa dijital para borsalarını Japon Finansal Hizmetler Ajansı’nın denetimi altına soktu. Bu borsaların tescil edilmesi ve hesap açılışlarında yatırımcı kimliğinin teyit edilmesi anlamına geliyor.

İngiltere

İngiltere’de bir dijital para regülasyonu olmasa da hükümet bitcoin işlemlerini FX işlemleri olarak değerlendirdiğinive buna göre vergilendirileceğini açıkladı. KDV uygulanmayacak ancak sermaye kazancı vergilendirilecek. Şayet bitcoin bir ödeme aracı olarak kullanılıyorsa standart KDV de kesiliyor olacak. 2014’te BOE’nin bir raporu Bitcoin işlemlerinin sadece 1.7%’sinin pound ile yapıldığını kaydetmişti. Daha güncel gayrı resmi raporlarda ise kullanıcı sayısının 5 kat arttığı yazılıyor.

Yazının geri kalanında yer alan İrlanda, Lüksemburg, Rusya, Almanya ve Kore düzenlemeleri için yazının orijinal sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: İŞ Yatırım Blog – Şant Manukyan