Bank ABC olarak da bilinen Bahreyn merkezli Arab Banking Corporation, Blockchain Konsorsiyumu R3’e katıldığını açıkladı.

Pek çok küresel banka ve finans kurumunun dahil olmasıyla birlikte 2014 yılında hayata geçen, kurulduğu günden bu yana da sürekli inişli çıkışlı bir seyir izleyen Blockchain Konsorsiyumu R3’e, Bank ABC de katıldığını açıkladı. Çoğunlukla Libya Merkez Bankası tarafından kontrol edilen Bank ABC; Cezayir, Mısır, Tunus ve Ürdün’de de faaliyet gösteriyor. R3’e katıldığını açıklayan Bank ABC, konsorsiyuma Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinden dahil olan ilk banka unvanını elde etti.

Bank ABC tarafından yapılan açıklamada, banka müşterilerine yeni hizmetler sunulması için bu ortaklığa katılma yolunu seçtikleri belirtildi. CoinDesk’in paylaştığı habere göre, Bank ABC yetkilileri konsorsiyuma katılmalarını, “Stratejik hedeflerimize ulaşmamız için bizi daha ileri götürecek bir hamle” sözleriyle duyurdu.

Bankanın icra kurulu üyesi Sael Al Waary, “Müşterilerimize daha iyi hizmet sağlamaya ve yenilikçi finansal ürünler sunmaya devam edeceğiz. Dağınık defter teknolojisi müşterilerimize verdiğimiz sözü yerine getirmemize yardımcı olacak” açıklamasında bulundu.

Mayıs ayında 100 milyon dolar yeni fon açan ve yaklaşık bir ay sonra da Corda yazılım platformunun beta sürümünü piyasaya süren Bank ABC, MENA bölgesinden R3 konsorsiyumuna katılan ilk banka olmasına rağmen, bölgede Blockchain teknolojisini kullanan tek isim değil. Orta Doğu’nun en büyük bankalarından olan Emirates NBD de Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası ile birlikte Blockchain tabanlı bir güvenlik uygulaması geliştirmek için çalıştığını açıklamıştı.