Blockchain girişimi Ripple, yakın zamanda Çin pazarında faaliyet göstermeye başlayacağını doğruladı.

Ripple, FinTech alanında dünyanın en büyük pazarlarından birine girmeye hazırlanıyor. CoinDesk’e yaptığı açıklamada Çin’e açılma planlarını doğrulayan Blockchain girişimi, Alibaba ile ortak bir çalışma iddialarının ise gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Çin pazarının global ödeme ağı içinde kilit öneme sahip olduğunu hatırlatan Ripple yetkilisi Emi Yoshikawa, “Bu yüzden biz de bu pazarda varlık göstermek durumundayız, diye ekledi. “Kurumlar arasında sınırlar arası gerçekleşen ödemelerde Çin’in yıllık 5 trilyon dolara ulaşan bir değeri bulunuyor. Ülkenin dev e-ticaret pazarı ise yüksek verimlilikte ve düşük maliyette bir çözüme ihtiyaç duyuyor.”

Ripple yakın dönemde 10 yeni finans kuruluşunu daha Blockchain ağına dahil etmişti. Bu kurumlar arasında Japonya’dan MUFG, İspanya’dan BBVA ve İsveç’ten SEB gibi devler yer alıyor. Ripple’ın şebekesine dahil olan herhangi bir Çinli şirket ise henüz mevcut değil.

E-ticaret devi Alibaba’nın Ripple üzerinde bir doğrulayıcı düğüm çalıştırdığı daha önce iddia edilmişti. Ne var ki Blockchain sağlayıcının yaptığı son açıklamada, bu iddiaların gerçek olmadığı net biçimde ifade edildi. Şimdi gözler, Ripple’ın Çin pazarındaki performansına dönmüş bulunuyor.