Avustralya’da, FinTech uzmanları için istihdam platformu kuruldu. Proje kapsamında, hem finans ve hem de teknoloji konularında yetkin bireyler ilgili iş pozisyonlarına yerleştirilecek.

Australian FinTech Jobs isimli web sitesinin kurucusu ve CEO’su Cameron Dart, Finextra’ya gönderdiği basın bülteni ile FinTech sektörünün özel yetiştirilmiş hibrit elemanlara ihtiyaç duyduğunu açıkladı. Sektörde bulunan isimlerin ya finans ya da teknolojiden anladığını, artık her iki konuda da uzmanlaşmış bireylere ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Finansal teknoloji, finansal servisler, bankacılık, hukuk ve bilgi teknolojileri dallarında istihdam sağlamak için yola çıkan Australian FinTech Jobs, kendi alanında bir ilki başarıyor. Piyasada, FinTech’e özel bir istihdam sitesinin yokluğunu fark ettiklerini belirten Dart, bugüne kadar verilen iş ilanlarının ve reklamların, diğer sektörlerin ilanları arasında kaybolduğunu söyledi. Sundukları sistemle, konusunda uzman kişilerin ilgili mevkilere yerleştirileceğinin altını çizdi.

Finder tarafından hazırlanan “TOP 25 Influencers” listesine girmeyi başaran Dart, insanların FinTech sektöründeki istihdam konusunu düşündüklerinde, yapılacak işin yalnızca finans ya da teknoloji olacağını zannettiklerini söyledi.

Dart, “Oysaki içinde bulunduğumuz sektör bundan çok daha büyük ve geniş. Üstelik finans ve teknoloji konusunda uzman eleman istihdam etmek de yeterli değil. FinTech, birçok alt sektöre de ev sahipliği yapıyor. Pazarlama, hukuk, yasal uyumluluk, muhasebe, İK ve ön büro elemanları gibi birçok alanda istihdam sağlanması gerekiyor. Öte yandan paylaşım ekonomisi, Forex, Blockchain, Kripto para gibi yeni konularda; CEO, CIO, COO ve daha birçok uzmana ihtiyaç var,” şeklinde konuştu.