ABD, Kanada ve Meksika arasında Çarşamba günü başlayan Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) görüşmeleri sırasında Meksikalı bir devlet yetkilisi FinTech şirketleri için talepte bulundu.

Meksika tarafını temsil eden ve Maliye Bakanı Müsteşarı olarak görev yapan Vanessa Rubio, bölgede etkinliği hızla artan FinTech şirketlerinin ve yeni nesil finansal servislerin de bu görüşmeye dahil edilmesi gerektiğini savundu. New York Times haberine göre 23 yıl önce kurulan ve Kanada, Meksika ve ABD’yi barındıran NAFTA sözleşmesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın kendi ülkesindeki çalışanlara daha iyi şartlar sağlama sözü nedeniyle yeniden görüşülüyor.

Rubio, görüşmeler devam ederken Reuters’a verdiği bir röportajda yapılacak yeni sözleşmenin nihai metinlerinin henüz ortaya çıkmadığına değindi ve ekledi: “Buna karşın, FinTech sektörü hakkında konuşmamız gerektiğine kuşku yok.”

ABD tarafının yeni yasal düzenlemelerde özellikle şeffaflık konusuna odaklandıklarını anlatan Rubio, kendisinin ise tüm yasalarda standartların belirlenmesi ihtiyacına yönelik çalıştığını ifade etti.

NAFTA sözleşmesini internet çağına ayak uydurabilecek modern bir düzleme taşımak isteyen üç taraf, bir önceki sözleşmenin yapıldığı dönemde, yani 23 yıl önce mevcut olmayan e-ticaret ve diğer teknolojik gelişmelerin yeni sözleşmeye dahil edilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.