Ödeme sistemleri firması Paytm ve e-ticaret devi Amazon, kalabalık nüfusuyla dünya ticaretini şekillendiren Hindistan’a özel ödeme sistemleri projeleri geliştiriyor.

Gerek nüfusu ve gerekse ödeme sistemleri konusunda sahip olduğu yüksek potansiyeli ile küresel ölçekte iş yapan tüm şirketlerin radarında olan Hindistan’a, hem Paytm hem de Amazon projeler üretiyor. Banking Technology haberine göre Paytm, QR kod temelli ödeme sistemlerinin yaygınlaşması için projeler geliştirirken, Amazon ise kendi dijital cüzdanının Hindistan’da kullanılması adına entegrasyon çalışmalarını tamamladı.

2010 yılında faaliyete geçen ödeme sistemleri şirketi Paytm, Hindistan’da beş milyondan fazla KOBİ’ye çözüm sunuyor. Özellikle Alipay ve WeChat sayesinde Çin’de yaygın biçimde kullanılan QR kod ile mobil ödeme sistemini Hindistan’da uygulamaya geçiren isim Paytm oldu. Paytm’in Kıdemli Başkan Yardımcısı Deepak Abbot, getirdikleri yeni sistem sayesinde QR kod ile ödeme yapmanın yanı sıra, mobil uygulamaları üzerinden bu teknolojinin desteklendiği işletmelerin de görülebilmesine imkan tanıyan bir altyapıya sahip olduklarını söyledi.

Hindistan’a özel proje geliştiren bir diğer isim olan Amazon ise, kendi dijital cüzdanını kullanıma açtı. Reserve Bank of India’dan ön ödemeli kart lisansı aldığını açıklayan Amazon, kart ile yapılan tüm işlemlerde Amazon Pay dijital cüzdanının kullanılabileceğini söyledi.

Tıpkı diğer tüm dijital cüzdanlar gibi iki faktörlü doğrulama güvenlik prosedürüne sahip olan Amazon Pay, aynı zamanda içinde para da biriktirebiliyor. Diğer dijital cüzdanlarda rastlanılan hediye kartı mantığı yerine nakit biriktiren dijital cüzdan, biriken meblağları farklı mağazalarda da kullanma imkanı sunuyor.