Finansal teknolojiler sadece ödeme işlemleriyle sınırlı değil; bankalar kendi iç süreçlerini daha verimli hale getirmek için de teknolojiden faydalanıyor.

Nesnelerin interneti sadece üretim sektöründe ya da Endüstri 4.0 başlığı altında fayda sağlayan bir teknoloji değil. Bunun son örneği bir kez daha finans dünyasında gözleniyor. Barclays, ısı ve hareket sensörüne sahip akıllı aygıtları kullanarak, çalışanların ne zaman masalarını terk ettiğini tespit edebiliyor.

Bloomberg haberine göre Barclays’in Londra ofisinde çalışan yatırım bankacıları, yakın zamanda OccupEye kara kutularının masalarına yerleştirildiğini gördü. Yine Birleşik Krallık merkezli bir girişim olan Cad-Capture tarafından tasarlanan bu ürünlerin amacı -bankaya göre- ofis alanının kullanım senaryolarını tespit etmek.

Barclays, birbirine ve merkezi bir sisteme bağlı bu akıllı sensörler sayesinde ofis alanının çalışanlar tarafından nasıl değerlendirildiğine yönelik çeşitli analizler gerçekleştiriyor. Böylelikle enerji harcaması gibi gereksiz masrafların önüne geçerek maliyet tasarrufu sağlıyor. Öte yandan, daha esnek çalışma koşulları sağlayabilmek için potansiyel fırsatlar keşfediliyor.

İngiltere’nin en büyük ticari birliği Unite the union, bu yeni atılımla ilgili gerekli bilgilendirmeyi aldıklarını açıkladı. Sensör teknolojilerinin çalışanın ofis içindeki hareketlerini gözetlemek için kullanılmaması için gözetimde bulunacağını ifade eden birlik, ayrıca Lloyds gibi diğer bankaların da benzer teknolojilere başvurduğunu belirtti.