Mobil temassız ödeme işlemleri İngiltere’de üç kart artarak tüm zamanlar rekorunu kırdı.

Birleşik Krallık, 2017 yılının ilk altı ayında ülke genelinde 370 milyon poundu aşan mobil temassız işleme ev sahipliği yaptı. Ödeme işlemleri sağlayıcısı Worldpay’in güncel işlem verilerine göre bu hacim geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 336 oranda artışa denk geliyor.

İngiltere’de Apple Pay’in hizmete sunulduğu 2015 yılından bu yana mağaza içi temassız ödemelerin istikrarlı biçimde arttığını belirten Worldpay, son bir yıl içinde Samsung Pay ve Android Pay’in yayınlanmasıyla birlikte mobil temassız ödeme teknolojilerinin test kullanıcılarını aşarak çok daha geniş bir kitleye ulaştığını kaydetti.

Her ay kendi rekorunu bir daha kıran mobil ödemenin, artık bir yenilik değil, herkesin kullandığı bir teknoloji haline geldiğini ifade eden Worldpay Birleşik Krallık Pazarlama Direktörü James Frost, “Elbette kart kullanımı yoğun olarak devam ediyor. Cüzdanlarımızı da atacak değiliz, ama genç girişimlerden teknoloji devlerine kadar herkesin mobil temassız ödemeye ilgi göstermesinin arkasındaki gerekçeyi görmek zor değil,” dedi.

Mobil cihazlar üzerinden yapılan aylık harcamalar son altı ayda yüzde 57 artarak 74 milyon pounda ulaşırken, mobilin tüm mağaza işlemleri içindeki hacmi ise aynı dönemde yüzde 1,18’den 2,04’e sıçradı. Paybefore haberine göre Birleşik Krallık’ta nakitsiz yapılan tüm işlemlerin yüzde 38’i artık temassız ödeme yöntemiyle yapılıyor. 2017 boyunca yapılan toplam temassız işlem ise 9 milyar poundu buluyor. Aynı grafik, 2016 yılının tümü için 10 milyar pound idi.

Peki, insanlar mobil temassız harcamalarını nerede yapıyor? Worldpay’e göre bu yıl toplam harcamaların yüzde 55’i süper marketlerde ve market zincirlerinde yapıldı. Telefonuyla temassız ödeme yapan kullanıcılar arasında başı Londralılar çekerken, ülke genelinde işlem hacminin daha homojen bir yapıya büründüğü de dikkatlerden kaçmıyor.