Yüklenici ve kurumsal şirketlere hizmet veren sigorta brokeri Kingsbridge, InsurTech ürünleri arasına siber güvenliği ekliyor.

Kingsbridge tarafından yeni tanıtılan Cyber Liability adlı InsurTech çözümü, bir siber saldırı ya da veri sızıntısı olması durumunda yüklenicileri koruyor. Şirketin yaptığı açıklamaya göre bu güvenlik ürünü, aynı zamanda Birleşik Krallık’ta iş yapan KOBİ’lere karşı hızla artan siber saldırılara çare olmayı hedefliyor.

PYMNTS.com haberine göre Cyber Liability, işletmelerin bir saldırının nedenini belirlemelerine ve kaybolan veriyi kurtarmalarına yardımcı olan, RPC tarafından sağlanan 24 saatlik bir yardım hattı ve olay raporu hizmeti olan ReSecure’a erişmelerini sağlıyor. Kingsbridge’in sunduğu çözümün kapsamı, fidye veya dijital gasp durumunda işletmelere yaklaşık 32.000 dolar ve düzenleyici cezalar için ek bir miktar sağlıyor. Şirket, bir siber vaka nedeniyle operasyonların durmasıyla bağlantılı olarak veri kurtarma maliyetleri ve diğer finansal yükler için ek fon sağlıyor.

Günümüz dünyasında siber saldırıların sürekli arttığına dikkat çeken Kingsbridge CEO’su Steve Wynne, “NHS ile ilgili son olay da gösterdi ki, pek çok açığımız bulunuyor. Yükleniciler, serbest çalışanlar ve KOBİ’ler için dijitale olan bağlılık artarken, özellikle serbest çalışanlar ve yükleniciler için yeni bir ürün tasarlamak için doğru zaman olduğunu hissettik,” diye ekledi.

WannaCry olarak bilinen saldırıda en çok etkilenen kuruluşlardan biri de, Birleşik Krallık’ın Ulusal Sağlık Servisi (NHS) olmuştu. Şirket bilgisayarlarındaki kritik dosyaları erişilemez hale gelecek şekilde kilitleyen WannaCry fidye yazılım saldırısında saldırganlar, kilitledikleri dosyalara erişmek isteyen mağdurlardan Bitcoin biriminde para talep edilmişti.