Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko “Kıymetini bilemediğimiz kuruşların büyük gücü…” başlığı ile bir yazı kaleme aldı.

Medium kaliteli ve zengin içerikleri ile öne çıkan yeni nesil bir medya kanalı. Bu kanalda aktif olarak yazmaya başlayan BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko bir makale kaleme alarak değersiz gibi gördüğümüz kuruşların ne kadar büyük bir gücü olduğunu okuyucuları ile paylaştı. İşte o yazı.

Kıymetini bilemediğimiz kuruşların büyük gücü…

Kartlı ödemelerle kuruş kuruş kazanılacak 100 milyon TL daha var!

Yüksek enflasyon dönemlerinin sonrasında 80’li yılların sonlarında “kuruş” kavramına veda etmiştik. 1 Ocak 2015 tarihinde ise Yeni Türk Lirası tedavüle girdi. Yeni Kuruş’lar böylece yeniden cüzdanlarımızda yerini aldı ve 2009 yılına geldiğimizde ise artık “kuruş” para birimi tamamıyla yeniden hayatımızdaydı.

Kuruşlar her ne kadar hayatımıza girmiş olsa da, özellikle 1 kuruş, 5 kuruş ve 10 kuruş altı tutarlarda para üstü almayı unuttuk. Kimi zaman alınmaya kimi zaman verilmeye değer görülmeyen kuruşları, nakit ödeme yapan herkes pratik olarak “unutmuş” oldu.

Ülkemizin dinamik ekonomisi ve hatırı sayılı nüfus yoğunluğu dikkate alınınca unutulan kuruşlar toplandığında ciddi rakamlara ulaşıyor. Bankalararası Kart Merkezi olarak yaptığımız hesaplamalara göre son 1 yılda kartlı ödemeler sayesinde cebimizde kalan tutar tam 71 milyon TL. Kartlı ödemeler sayesinde kuruşu kuruşuna hesabımızı bilerek ödeme yapıyoruz. Hesaplamalarımız gösteriyor ki, rakam hiç de hafife alınacak cinsten değil. Üstelik gidecek yolumuz da var. Kartlı ödemelerin, toplam ödemeler içindeki payının yüzde 40 olduğunu düşündüğümüzde, tüm ödemelerimizi kartla gerçekleştiriyor olsaydık 178 milyon TL’lik kuruş farkı cebimizde kalabilirdi. İşte nakite karşı mücadelemizde bir diğer önemli nokta da bu. Günlük hayatınızda yaptığınız kartlı ödemeleri düşündüğünüzde ise bütçeniz içerisinde önemli bir miktara denk geldiğini görebilirsiniz. Duruma kendi açınızdan bakmanızı rica ediyorum. Nakit olarak yaptığınız (bu yazıyı okuyan sizler yapmazsınız ? ) market alışverişinizde, taksideki ödemelerinizde sürekli olarak yukarıya yuvarlanan ve fazladan ödediğiniz kuruşları toplayın, ne demek istediğimi daha net göreceksiniz.

Nakitsiz, tasarruflu ve bereketli günler diliyorum. ? 

Kaynak: BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko Medium Hesabı

FinTech İstanbul Danışma Kurulu Üyesi, Dijital CEO