iPhone kullanıcısı olan Barclays müşterileri, bundan böyle Siri üzerinden ödeme yapabilecek, doğrulama ise Touch ID ile gerçekleşecek.

Bankalar müşterileriyle etkileşim için yeni nesil teknolojilerden faydalanmak istiyor. Sesli komutlara duyarlı dijital asistanlar da bu teknolojiler arasında başı çekiyor. Birleşik Krallık bankası Barclays’in müşterileri yakın zamanda Apple’in akıllı asistanı Siri ile ödeme yapabilecek. Yeni özellik müşterilerin Barclays’in mobil bankacılık uygulamasını açmalarına gerek kalmadan Siri’ye ödeme yapmasını söylemelerine olanak verecek.

Bank Innovation haberine göre ödeme işlemlerinde kimlik doğrulama Apple Touch ID üzerinden yapılacak. Barclays’in belirttiğine göre ödemeler şu an için sadece İngiliz poundu ile yapılabiliyor.

Barclays’in müşteri deneyimi ve kanallarının başında bulunan Raheel Ahmed, açıklamasında şöyle konuştu: “Barclays’in müşterilerine bankacılık işlemlerinde seçenekler sunmak için piyasaya sürdüğü yenilikçi ürün ve hizmetlerinin uzun bir tarihi var. Geçtiğimiz günlerde müşterilerimize ilk kez 7/24 paraya erişim imkanı veren dünyanın ilk ATM’sinin piyasaya sürülüşünün 50. yılını kutladık. Mobil bankacılık müşterilerine sunulan Siri ödemeleri ise, tüm müşterilerimiz için daha fazla esneklik ve seçenek sağlayan bir başka adım.”

Bankanın bu yeni hizmeti, Barclays’in masrafları düşürmek için yıl sonuna kadar 54 şubesini kapatacağını açıklamasının üzerinden henüz bir hafta geçmişken duyuruldu.