Geçtiğimiz hafta yayınlanan U.S. Bank Nakit Alışkanlıkları Araştırması, günlük yaşantılarından nakit kullanımı önemli ölçüde çıkardığını gösteriyor.

Kullanıcılar arası ödeme (P2P) servislerinin, para gönderme ve alma işlemlerinde en yaygın yöntemlerden biri olduğunu gözler önüne seren rapora göre, artık ABD’li tüketicilerin sadece yarısı yanında nakit taşıyor. Üstelik bu kitlenin de üzerinde az miktarda para bulunuyor. Ankete katılan yaklaşık iki bin kişinin yarıya yakını, yanında 20 dolardan az para taşıdığını ifade ederken, 50 doların altında para taşıyanların oranı dörtte üçe sıçrıyor.

Üstelik bu tüketiciler, nakit ödeme yapmayı pek sık tercih etmiyor. Katılımcıların yüzde 46’sı, ayda 8 günden daha nadir nakit para kullandıklarını ifade ediyor. Küçük olsa da büyümekte olan yüzde 5’lik bir kitle ise yanında nakit taşısalar da, hiçbir zaman bu parayı alışverişte kullanmadıklarını ifade ediyor.

Tüketicilerin nakit kullanım alışkanlıkları incelendiğinde, kağıt paranın daha ziyade parti, seyahat ve aile toplantıları gibi özel etkinliklerde kullanıldığı göze çarpıyor. Fatura ödemelerinden para transferine ve hediye alışverişine kadar pek çok harcama kategorisinin ise P2P ödemelere kaymış olduğu görülüyor.

Araştırmanın diğer detaylarına bu sayfadan bakabilirsiniz.