Çin’de para giriş ve çıkışı yapmak, ülkenin mali düzenlemeleri para hareketlerini sıkı kontrol etmeye devam ettikçe Çinli şirketler için bile zorlu olabiliyor. Merkezi Çin’in dışında olan şirketler için ise pazara başarılı girişin sırrı şeffaflık.

Geoswift ABD başkan vekili Dana Nino, Bank Innovation’a yaptığı açıklamada ”Çin’de ödemeleri sıkı denetlenen, karmaşık bir sistem çevreliyor” diye belirtti. ”Bulduğumuz şey ise ABDli şirketler Çinli şirketlerle direkt iletişim kurmaya çalıştığında ortaya birçok engel çıkıyor.”

Hong Kong merkezli Geoswift, Western Union gibi müşterilerine Çin içinde ve dışındaki ödemelerin kolaylaşmasına yardımcı oluyor ve 16 Çinli ödeme hizmetleri sağlayıcıyla aynı amaç için çalışıyor. Şirketin ayrıca Alipay, UnionPay, WeChat Pay ve TenPay ile de ortaklığı var. Hong Kong’daki merkezine ek olarak Londra ve San Fransisco, ve daha birçok şehirde ofisleri var.

Nino, Çin’e ve Çin dışına Çinli bir ödeme hizmetleri sağlayıcısıyla olan ortaklıklarıyla veya birleşmeleriyle ödeme yapmayı deneyen şirketlerin, sağlayıcıda bir sorun olduğunda kendilerini işin dışında bulabilileceklerini belirtti. Ek olarak bu şirketler Çin’in uygunluk şartlarının zorluğu nedeniyle birleşmelerini tamamlayamayabilirler.

”Bu bankaların birçoğu Çin pazarına girmeyi denediler fakat gereken şeffaflığı sağlayamadılar.” diye belirten Nino, Çinli ödeme hizmetleri sağlayıcıların bankaları genelde şaşırtan seviyede bir ”şeffaflık” talep ettiklerini de ekledi. ” Biz aracı olarak davranıyoruz, Çin’deki ödeme hizmetleri sağlayıcısını kontrol ediyoruz böylece tam olarak kiminle çalıştıklarını biliyorlar.”

Nino’ya göre Geoswift’in genellikle küresel müşterileri var ve Çin’deki ödemeleri yakından takip ediyorlar ki bu da aracının ”pazarın önünde olması gerektiği” anlamına geliyor. Bu günlerde, bu çoğunlukla P2P’yi izlemek demek.

”P2P’yi Çin’e getirmemiz için büyük bir talep var,” diye belirten Nino, sözlerini şöyle tamamladı: ”2018’in başlarında başlaması planlanan bir P2P teklifine oldukça yaklaşıyoruz.’