People’s Bank of China (PBOC) ve Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC), ICO’ları tümüyle yasaklamayı düşünüyor.

Çin’de söz konusu para transferleri ve menkul kıymetler olduğunda en yetkili iki otorite olan People’s Bank of China ve Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu’nun başı çektiği yasal düzenleyiciler, ICO’lara karşı bazı finansal tedbirler almaya hazırlanıyor. Gözden geçirilen önlemler arasında, bu tür fon artırma yöntemlerinin tümden yasaklanması da bulunuyor.

Sanal para birimlerinin hukuki açıdan gri bölgede yer almasının yanı sıra, fon artırımı için ICO’yu tercih eden şirketlerin paylaştığı bilgilerin eksikliği Çinli yasal düzenleyicilerin almayı planladığı kararda ana gerekçe olarak gösteriliyor.

Caixin tarafından paylaşılan verilere göre, yılın sadece ilk altı ayında Çinli yatırımcılar, 2,6 milyar yuan civarında fonu ICO’lar aracılığıyla artırdı. Bu miktar yaklaşık olarak 325 milyon dolara denk geliyor.

ICO’ların işlevi ve güvenliği, tıpkı Bitcoin’in ilk yıllarında olduğu gibi dünya genelinde hem devletler hem de özel sektör tarafından sorgulanmaya devem ediyor. Çin’in bu konuda atacağı negatif bir adım, dünya genelinde sanal para akışının en yoğun olduğu ülkelerden birinin ICO’lara desteğini kesmesi anlamına gelebilir.