Temassız ödeme ve mobil ödeme gibi çözümler banka kartlarının sonunu getirecek mi? Fiserv bunun pek de mümkün olmadığını söylüyor.

Fiserv üretim çözümleri yöneticisi Sharon Pazlar, Bank Innovation’a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: ”Fiziksel kartlar hiçbir yere gitmiyor. Özellikle mobil ve online bankacılığın verimliliğiyle birlikte mobil kullanım yaygınlaştıkça, bankalar müşterinin tercih ettiği yolla -ister fiziksel, ister mobil veya online- ödeme yapmayı kolaylaştırmak zorunda.” Bunun anlamı ise; banka müşterilerinin fiziksel banka veya kredi kartına sahip olmak ve onlarla ödeme yapmak dahil istedikleri müşteri deneyimini yaratmak gerekiyor.

Gelecekte fiziksel ödemelerin yerini alacak mobil ve online ödeme servisleriyle ortaklık yapan ve geliştirilmesine yardımcı olan Fiserv, mobil çözümler öneren birkaç banka ve FinTech’le birlikte çalışıyor. Ayrıca Zelle ödeme ekosisteminin bir parçası olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Bununla birlikte şirket fiziksel ödemelerin tamamen bitirilmesine ”anında basım” gibi banka ve kredi birliklerinin şubelerinde müşterilerine anlık olarak fiziksel kart basmalarına olanak tanıyan çözümlerle karşı koyuyor. Anında basım (instant issuance) hizmeti, katılan bankalar ve finans kuruluşları için daha hızlı ve nitelikli bir müşteri deneyimi sağlıyor. Hizmet için yeni bir kablosuz baskı özelliği, First Alliance Credit Union ile birlikte 23 Ağustos Çarşamba günü Rochester, Minnesota’da başlatıldı.

Pazlar’a göre bu deneyimden yararlanmak isteyen müşterilerin çoğu eski kuşaktan olsalar da -kartların yaklaşan sonunu savunan bazı FinTech’ler için kilit bir nokta- alışkanlık ve gelenek kart kullanmak için tek sebep değil. ”Bir sonraki fikir, fonlara erişim,” diye belirten Pazlar, ”En iyi mobil uygulamaya sahip olsanız bile o desteğe ihtiyacınız var. Çünkü tüketicilerin fonlarına erişebilmesi gerekiyor,” diye açıkladı.

Kartların tarihe karışacağı bir senaryo, ancak mobil ve online ödemeler için desteğe ihtiyacın ortadan kalkacağı bir gerçeklikte mümkün olabilecek bir durum. Fiserv’e göre bu senaryo şimdilik çok uzakta görünüyor.