InsurTech için 1 milyar dolarlık fon

29 Ağustos 2017
539 Görüntüleme

Çin’in iki büyük sigorta şirketi olan China Life ve Ping An, InsurTech sektöründe uzun soluklu yatırım fonu sağlamak için ayrı ayrı yeni ortaklıklarını duyurdular.

Yakın zaman önce China Life Insurance Group ve Baidu ortak basın bildirisi yayımlayarak, internet ve diğer teknolojilerde kullanılmak üzere 7 milyar yuan (1 milyar dolar) özel sermaye fonu oluşturacaklarını söylediler.

Reuters tarafından yapılan haberde, China Life Insurance firmasının Hong Kong borsasına açıklama yaptığı ve 5,6 milyar yuan değerinde sermaye fonunu Baidu ile gerçekleştireceği ortaklık için ayırdığını söylediğinden bahsedildi. Yapılan bu ortaklığa Çinli internet arama şirketi Baidu da 1,4 milyar yuan değerinde bir fon ayırarak katkıda bulunacak.

Kurulan, “The Baidu Fund Partnership” isimli fon ortaklığı; mobil internet, yapay zeka ve internet finansmanı da dahil olmak üzere internet sektöründe yer alan girişimlere destek verecek. Potansiyeli olduğu görülen şirketlere orta ve ileri seviye yatırım yapmaya odaklanacak olan fon, başlangıç aşamalarındaki girişimlerin sermayelerinin yüzde 30’u kadar da destek verecek.

Diğer taraftan, Çin’in en büyük sigorta firmalarından olan Ping An Insurance da, önceki yıllarda olduğu internet girişimlerine yılda 1 milyar dolar yatırım yapma geleneğini devam ettireceğini açıkladı.

Ping An Insurance COO’su Jessica Tan, South China Morning Post gazetesine nisan ayında verdiği röportajda, yeni müşterilerinin yüzde 22’sinin internet üzerinden geldiğini söylemiş, şirketin yapmış olduğu yatırımlar sayesinde yükseliş yakaladığının da altını çizmişti. Ping An Insurance firması şu anda 346 milyon müşteriye sahip ve bu kullanıcıların büyük kısmı finans, sigorta ve sağlık politikalarını yönetmek için şirketin elektronik platformlarını kullanıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor
Bankacılık
81 görüntüleme
Bankacılık
81 görüntüleme

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor

Erhan Kahraman - 15 Temmuz 2018

Citi’nin hazine ve ticari çözümler birimi, HighRadius’un yapay zeka ve makine öğrenme teknolojilerini kullanarak hizmet portföyünü genişletiyor. Citi, hafta içinde…

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak
FinTech
123 görüntüleme
FinTech
123 görüntüleme

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Teknoloji girişimlerini destekleyen firmalar arasına katılan Londra merkezli Index Ventures, FinTech girişimlerinin de faydalanacağı 1,65 milyar dolarlık yatırım bütçesi açıkladı.…

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”
Bankacılık
145 görüntüleme
Bankacılık
145 görüntüleme

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Nordnet'in IPSoft iş birliğiyle geçtiğimiz yıl müşteri ilişkileri süreçlerine dahil ettiği Amelia adlı yapay zeka bekleneni veremeyince işsiz kaldı. İsveç…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.