UBS: InsurTech Asya’da sektörü yeniden tasarlayacak

5 Eylül 2017
528 Görüntüleme

InsurTech’in yarattığı yıkıcı dönüşüm, gelişmekte olan Asya’da dünyanın geri kalanına göre daha şiddetli olabilir.

Asya, sigortacılık alanında dünyadaki el değmemiş pazarların başında geliyor. 2016 yılında Asya, dünya nüfusunun %43’üne ev sahipliği yaparken toplam kar payının ise sadece %13’üne sahipti. Geleneksel dağıtım yöntemleri gelişmekte olan Asya’da yüksek nüfusu ve aşırı coğrafi zıtlıkları sebebiyle sigortacılık hem maliyetli hem de verimsiz bir iş.

Teknoloji atılımı hızlanıyor

Bağlı cihazlar, gelişmiş veri analizleri, yapay zeka, ve dijital dağıtım kanallarının hepsi hızlı bir pazara giriş ile sonuçlanmalı. Teknoloji aynı zamanda daha doğru risk ve fiyat tespiti, daha kişiselleştirilmiş çözümler, daha verimli işlem ve süreçler ve en önemlisi de iyileştirilmiş müşteri deneyimi ve memnuniyeti sağlayacak.

Finews.asia haberine göre İsviçreli UBS bankası, yayınladığı raporunda InsurTech’in 2025’e kadar Asya sigortacılık sektöründe yıllık 300 milyar dolara yakın maliyet tasarrufu sağlayabileceğine inandıklarını belirtti.

Rekabetçi baskılar sigortacıları maliyet tasarrufunun çoğunu müşterilere yansıtmaya itebilir, ancak UBS yine de Asyalı sigortacıların toplam karlarının yılda 55 milyar dolara yakın artmasını bekliyor.

Kazanan son kullanıcı olacak

Asya sigortacılık sektöründeki rekabet, müşteriler daha fazla şeffaflık ve kolaylık, daha özel ürünler, daha kolay hak talebi süreci ve daha iyi müşteri hizmetleri talep ettikçe yoğunlaşacak.

Çoğu teknolojik gelişmede olduğu gibi InsurTech de UBS’nin tahminine göre Asya sigortacılık sektöründe orta vadede çoğunluğu işlem ve idari yardım alanlarından olmak üzere 1,5 milyon işçiyi işinden edebilir. Dijital dağıtım Asya’da yaygınlaşmaya başladıkça acenteler gitgide küçülecek.

Müşteriler daha iyi hizmetten, daha fazla kolaylıktan, daha ucuz sigorta primlerinden ve daha kişiselleştirilmiş çözümlerden yararlanarak InsurTech’in en çok kazananları olacaklar.

Sigortacılar sadece daha büyük maliyet tasarrufları değil ayrıca gelişmiş bir algı ve itibar da kazanacaklar. Dijital dönüşüme ayak uydurmakta geciken sigortacılar ise pazar paylarında ani bir düşüş görebilirler.

Teşvik temelli ürünler daha da yaygınlaşıp müşteri davranışlarında pozitif değişimlere öncülük ettikçe kitlesel hayat tarzı değişimleri olabilir ve geniş kapsamlı sonuçlar doğurabilir. Yangın ve araba kazalarının görülme sıklığı, sağlık masrafları ve çalışan verimliliğindeki marjinal değişiklikler bile topluma büyük fayda sağlayacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor
Bankacılık
81 görüntüleme
Bankacılık
81 görüntüleme

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor

Erhan Kahraman - 15 Temmuz 2018

Citi’nin hazine ve ticari çözümler birimi, HighRadius’un yapay zeka ve makine öğrenme teknolojilerini kullanarak hizmet portföyünü genişletiyor. Citi, hafta içinde…

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak
FinTech
123 görüntüleme
FinTech
123 görüntüleme

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Teknoloji girişimlerini destekleyen firmalar arasına katılan Londra merkezli Index Ventures, FinTech girişimlerinin de faydalanacağı 1,65 milyar dolarlık yatırım bütçesi açıkladı.…

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”
Bankacılık
145 görüntüleme
Bankacılık
145 görüntüleme

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Nordnet'in IPSoft iş birliğiyle geçtiğimiz yıl müşteri ilişkileri süreçlerine dahil ettiği Amelia adlı yapay zeka bekleneni veremeyince işsiz kaldı. İsveç…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.