Avrupa’nın en büyük turizm şirketlerinden biri olan TUI Group, müşterilerine ait verileri takip etmek için Blockchain teknolojisini kullanacağını açıkladı.

Coindesk tarafından yapılan habere göre, Almanya merkezli TUI Group, seyahat endüstrisine uzun vadeli teknoloji yatırımları yapmayı planladığını belirtti. Havayollarının yanı sıra, gemi turları ve dinlenme tesislerinin de sahibi olan turizm firması, dünya genelinde 1.600’den fazla seyahat acentesine sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. 20 milyon müşteriye sahip olan ve geçen yıl 17 milyar doların üzerinde gelir elde eden firma, yeni teknolojik ürünlerle müşterilerine daha iyi hizmet verme uğraşı içinde.

Seyahat teknolojileri web sitesi Tnooz, TUI Group CEO’su Fritz Joussen’in sözlerinden alıntı yaparak otel envanterlerinin gerçek zamanlı kayıtlarının tutulması için BedSwap isimli sistem geliştirdiklerini aktardı. Blockchain altyapısına sahip olan BedSwap sistemine geçerek firmanın milyonlarca avro tasarruf elde edeceği belirtildi. TUI Group’un uzun vadedeki amacı, dağınık veri tabanı teknolojisini diğer ürünlerine de taşımak. Tüm müşteri bilgilerini Blockchain teknolojisi ile arşivlemeyi planladıkları söyleniyor.

Seyahat endüstrisine odaklı yayın yapan Skift gazetesine temmuz ayında röportaj veren Joussen, Blockchain teknolojisini överek, “Daha ucuz, daha yüksek performansa sahip ve her yerden erişilebilir… Bu da maliyetleri düşürmek demek,” açıklamasında bulundu.

Kullanacakları teknolojinin Expedia, Airbnb ve Booking.com gibi rezervasyon devlerine karşı güçlü bir hamle olduğunu savunan Joussen, tekelci yapıların ağır reklam harcamalarına bağlı olduğunu vurguluyor ve ekliyor: “Blockchain bu sistemi yok edecek!”