Robo-danışmanlık çözümleriyle Avrupa’nın pek çok bankasına hizmet veren Gambit, BNP Paribas’ın “öncelikli iş ortağı” oldu.

FinTech dünyasında bankaların en gözde konu başlıklarından birini de robo-danışmanlık çözümleri oluşturuyor. Özellikle varlık yönetimi ve yatırım tavsiyesi gibi istatistiklere ve analizlere dayalı servislerde robotlardan ve yapay zekadan faydalanmak, bankalar için ideal bir alternatif oluşturuyor. Bunun son örneği ise BNP Paribas’ın Gambit alımında görülüyor.

BNP Paribas’ın çoğunluk hisselerini satın aldığı robo-danışmanlık şirketi Gambit, bağımsız olarak kendi operasyonlarına kaldığı yerden devam edecek. Gambit aynı zamanda BNP Paribas Grubunun bireysel ve varlık yönetimi şebekelerinde sunacağı robo-danışmanlık çözümleri için öncelikli iş ortağı olacak.

İlk olarak 2007 yılında HEC’den ayrılıp şirketleşen Gambit, geliştirdiği robo-danışmanlık teknolojileriyle Belçika, Lüksemburg, Fransa ve İsviçre’deki pek çok özel ve bireysel bankanın bu alanda sunduğu çözümlere hayat veriyor. Yaklaşık 50 çalışanı bulunan Gambi, işletmelerin müşterilerine hizmet vermesi için Birdee adında bir robo-danışman uygulaması yayınladı.

Robo-danışmanlık çözümleri söz konusu olduğunda pazarın en gelişmiş uygulamalarını hazırlayan ekiple kurulan bu iş ortaklığının banka içindeki dijital dönüşümde önemli bir kilometre taşı olduğunu dile getiren BNP Paribas Varlık Yönetimi CEO’su Frédéric Janbon, “Bu ayrıca müşterilerimize en kaliteli yatırım çözümlerini sağlamaya olan bağlılığımızın da göstergesidir,” dedi.