Amazon Alexa

U.S. Bank müşterileri artık Amazon’un Alexa dijital asistanını kullanarak banka hesaplarına sesli doğrulamayla ulaşabiliyor.

Yaz mevsimi boyunca kendi personeliyle gerçekleştirdiği pilot programı tamamlayan U.S. Bank, 2017 yılı başından bu yana yaptığı hazırlıkları tamamladı ve Amazon’un dijital asistanı Alexa’yı desteklemeye başladı. Banka, yaklaşık üç yıldır FlexPerks kredi kartı için sesli kontrol desteği sunmaya devam ediyor.

Banka tarafında API’lere öncelik vermenin, bu yeni özelliği çok kısa bir sürede pazara hazır hâle getirmekte kritik rol oynadığını dile getiren U.S. Bank Çok Kanallı Bankacılık Başkanı Gareth Gaston, “Gelecekte sesli kullanıma ilişkin daha geniş özellikler de sunmayı planlıyoruz. Ancak öncesinde müşterilerimizin bu servise nasıl ilgi göstereceğini görmemiz gerekiyor,” diye konuştu.

Uygulamaların doyuma ulaştığı bir dünyada sesli asistanların önemli bir adım olduğunu dile getiren Gaston, “Bir hava durumu uygulamasını açmanın insanlara zor geleceği günü kim tahmin edebilirdi? Artık hava durumunu bile Alexa’ya sormak çok daha kolayımıza geliyor,” diye ekledi.

Alexa ile sesli doğrulamayı süreçlerine dahil eden ilk banka Capital One olmuştu. Ancak sonrasında pek fazla bu alanda çalışma gündeme gelmedi. Bunun sebebi ise Gaston’a göre ses koduyla doğrulama teknolojilerinin halen biraz hantal çalışmaları. Ancak Bank Innovation haberine göre biyometrik doğrulamada Alexa’yı, hatta Touch ID gibi iOS güvenlik aşamalarını gelecekte ne bekliyorsa, U.S. Bank o alanda geliştirme yapmaya hazır.