Kripto para, doların değerini nasıl etkiliyor?

10 Eylül 2017
710 Görüntüleme

Güneş panelleri, ABD’nin enerji dağıtım sektöründeki en büyük yıkıcı dönüşümlerden biri olarak görülüyor. Türkiye’de de yavaş ama istikrarlı bir büyüme gösteren güneş enerjisi kullanımı, enerji dağıtımının ilk defa iki yönlü olmasını sağlıyor. Çünkü evinde güneş panelinde elektrik üreten bir “tüketici”, bu elektriği şebekeye geri satıp para kazanabiliyor.

Bu geri kazanım döngüsü, aynı zamanda güneş paneli olmayan tüketiciler için enerjinin birim fiyatının yükselmesine neden oluyor. Elektriğin fiyatı yükseldikçe daha fazla kullanıcı güneş paneli furyasına katılmaya başlıyor. Kendi kendini besleyen bu döngünün FinTech ile ilgisi nedir diye soracak olursanız, Ramon Tayag tarafından yazılan “The Cryptocurrency Singularity” makalesine göz atmanızı öneriyoruz.

Gümüş liraların yerini bronz madeni paraların aldığı M.Ö. 400’lü yıllardan başlayan makalede, o dönemin insanlarının bronz parayı daha sık kullandığı ve gümüş liraları kendine saklamayı tercih ettiği anlatılıyor. Yasal değeri aynı olmasına karşın, insanlar emtia değeri düşük olan parayı günlük işlerinde harcamayı seçiyor.

İki farklı para biriminde ödeme yapılabildiğinde, her tüketici, diğerine göre değer kaybetmekte olan para birimiyle ödeme yapmayı seçiyor. Değeri zamanla artan para birimini ise kendisine saklıyor. Tayag’a göre işte bu yüzden, Bitcoin ile ödeme yapılabilen restoranlar, mağazalar ya da diğer işletmeler mevcut olsa da, hiç kimse 9 yılda ortalama değeri %150 artış gösteren bir para birimini elinden çıkarmayı istemiyor.

Kendini geliştirebilen bir yapay zekanın, kendini daha iyi nasıl geliştirebileceğini de çözmesiyle ortaya çıkacağı düşünülen “tekillik” (singularity) senaryosunun bir benzerinin kripto paralarda yaşanacağını ifade eden yazar, “Söz konusu kripto para olduğunda, benim için tekilliğin tanımı; kripto para birimlerinin ABD Doları karşısında istikrarlı hâle gelmesidir,” diye açıklıyor:

“Bitcoin’in zamana göre değişen hareketliliğine baktığımızda, ABD Doları karşısında her geçen gün daha stabil davrandığını görüyoruz. Tekilliğe ulaştığında ise insanlar değeri her geçen artan Bitcoin yerine, değeri günden güne düşen doları harcamayı daha fazla tercih edecek. Pazarda dolar dolaşımı arttıkça, bu para biriminin satın alma gücü daha da düşecek.”

Bitcoin’i elde, geleneksel parayı dolaşımda tutuyoruz

İnsanlar, sahip oldukları varlığı enflasyona uğrayan (değeri düşen) para birimlerinde tutmayı tercih etmiyor. Bu da ilgili para biriminin (dolar gibi) dolaşıma daha fazla sokulmasına ve enflasyon oranının daha da artmasına neden oluyor. Parasını dolara yatıranların alım gücü bu eğilimden olumsuz etkilendiği için, varlık sahipleri değeri artan kripto paraya yatırım yapmaya daha fazla yöneliyor.

Tayag, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin bu konuda atacağı adımların büyük önem taşıdığına dikkat çekerken, kripto parada yaşanacak olası bir tekilliğin toplum için etkileri konusunda Alan Watts’tan alıntı yaparak çözümlüyor:

Büyük Buhran’ı hatırlıyor musunuz? Bir gün her şey düzgün gitti. Herkes çok zengindi ve istediği gbi yemek yiyebiliyordu. Hemen ertesi gün bir anda herkes yoksullaştı. Ne olmuştu? Tarlalar mı kayboldu? Mandıralar mı yok oldu? Denizde balık mı bitti? İnsanlar enerjilerini, yeteneklerini ve beyinlerini mi kaybetmişti? Hayır. Ancak Depresyon sabahından sonra bir adam bir ev inşa etmeye başladı ve ustabaşı ona “Kusura bakma, bugün iş yok,” dedi. “Ne demek iş yok?” Evet, kereste var, metal var, metre bile var. “Senin sorunun işi anlamıyor olman. Bunların hepsi olsa da yapılacak bir inç’lik iş bile yok.”

Makalenin tamamını bu sayfadan okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor
Bankacılık
81 görüntüleme
Bankacılık
81 görüntüleme

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor

Erhan Kahraman - 15 Temmuz 2018

Citi’nin hazine ve ticari çözümler birimi, HighRadius’un yapay zeka ve makine öğrenme teknolojilerini kullanarak hizmet portföyünü genişletiyor. Citi, hafta içinde…

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak
FinTech
123 görüntüleme
FinTech
123 görüntüleme

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Teknoloji girişimlerini destekleyen firmalar arasına katılan Londra merkezli Index Ventures, FinTech girişimlerinin de faydalanacağı 1,65 milyar dolarlık yatırım bütçesi açıkladı.…

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”
Bankacılık
145 görüntüleme
Bankacılık
145 görüntüleme

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Nordnet'in IPSoft iş birliğiyle geçtiğimiz yıl müşteri ilişkileri süreçlerine dahil ettiği Amelia adlı yapay zeka bekleneni veremeyince işsiz kaldı. İsveç…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.