ACI Worldwide ve Aite Group tarafından yayınlanan mobil cüzdan kullanım raporu, hem ABD hem de Avrupa’da mobil cüzdanların dönüm noktasında olduğunu gösteriyor.

Apple Pay’in üçüncü yılını kutladığı Eylül ayının başında yayınlanan araştırmaya göre, mobil cüzdanların ağırlıklı kullanıldığı Asya ve Latin Amerika’daki pazarlara benzer bir eğilim Avrupa ve ABD kullanıcılarında da görülmeye başlandı. Yirmi ülkedeki yaklaşık 6 bin tüketiciyle online olarak gerçekleştirilen anketlere göre, ABDli internet kullanıcılarının yüzde 17’si, ödeme yapmak için akıllı telefonlarını kullanıyor. Üç yıl önce bu oran yüzde 6 seviyesindeydi.

Paybefore haberine göre Avrupa’da en aktif mobil cüzdan kullanıcıları yüzde 25’lik oranla İspanyollar olurken, İtalya’da bu oran yüzde 24, İsveç’te yüzde 23 ve Birleşik Krallık’ta yüzde 14 olarak dikkat çekiyor.

Mobil cüzdanların benimsenmesi konusunda bir dönüm noktasına gelindiğini dile getiren ACI Worldwide Dijital Bankacılık Çözümleri Başkanı Mark Ranta, “Eski nesil akıllı telefonlar tükenme noktasına geldi. Dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerin artık neredeyse tamamı, ödeme destekleyen yeni nesil cihazları kullanmayı tercih ediyor,” dedi.

Yapılan araştırmada en yaygın mobil cüzdan kullanımı yüzde 56 ile Hindistan’da görülürken, Tayland yüzde 51 ile ikinci, Endonezya yüzde 47 ile üçüncü sırada geliyor. Geleneksel kart kullanımının oldukça düşük oranlarda kaldığı bu üç pazar, tıpkı Türkiye’nin plazma TV teknolojilerini tümüyle atlayıp doğrudan LCD’ye geçmesi gibi, kart kullanım “neslini” atlayarak doğrudan mobil odaklı ödemelere yoğunlaşıyor.