Kanada’nın Britanya Kolumbiyası eyaleti yasal güvenlik düzenleyicileri, Bitcoin tabanlı yatırım uygulaması sunan First Block Capital firmasına faaliyet izni verdi.

Vancouver merkezli, dijital varlık yönetimi ve kripto para birimleriyle yatırım hizmetleri sunan First Block Capital’in, Britanya Kolumbiyası Güvenlik Komisyonu (British Columbia Securities Commission – BCSC) tarafından çalışma izni almayı başardığı Coindesk web sitesi tarafından duyuruldu. Yapılan haberde, BCSC tarafından tescillenen firmanın, kripto para birimleri operasyonlarını izlemek için benzersiz mekanizmalara sahip olduğu vurgulandı.

BCSC’nin FinTech kolu olan Tech Team’in lideri Zach Masum, kripto para birimleri iş yapan diğer şirketlerin de düzenleyici kurumları ile iletişime geçmeleri için çağrıda bulunurken şu sözleri kullandı:

“Tescil için bekleyen ya da halihazırda yatırım fonu yönetim hizmeti sunan Britanya Kolumbiyası’ndaki diğer şirketlere de, BCSC’nin teknik ekibiyle temasa geçmeleri için çağrıda bulunuyoruz.”

Uzmanlara göre, gerek First Block Capital firmasına verilen izin, gerekse Kanada’daki menkul kıymetler ekosisteminde yer alanlara yapılan teşvik, teknoloji konusunda ürün ve hizmet sunmak isteyen firmalara daha proaktif bir yaklaşım sunulacağının göstergesi. Kanada tarafından yapılan bu hamlenin Singapur, ABD ve yakın zaman önce ICO firmalarına yasak getiren Çin’in sektöre farklı biçimde bakmalarına yol açması mümkün olduğu savunuluyor.

Blockchain News isimli web sitesi ise, kripto para birimleri ile yapılan yatırımların geleneksel para birimlerine kıyasla daha yüksek risk barındırdığını ve bu risklerin tescil veren kurum kadar kripto para ile işlem yapılmasını sağlayan üçüncü parti firmalarına da etki ettiğini belirtiyor.