Zelle, otuzdan fazla ABD bankasının desteğini arkasına alarak kendi bağımsız mobil uygulamasını 12 Eylül tarihinde kullanıma açacak.

PayPal, Venmo, Square Cash ve yakında Apple’ın iMessage uygulaması üzerinde çalışacak olan Apple Pay uygulamalarına karşı ABD bankacılık sektörünün hamlesi olarak görülen bu hareket, kişiden kişiye (P2P) para gönderme sistemine bir alternatif olacak. Finextra haberine göre, ABD bankaları tarafından desteklenen bağımsız P2P para transferi uygulaması Zelle, daha kullanıma açılmadan 50 bin kullanıcı sayısına ulaştı bile.

Amerika’nın önde gelen bankalarının birçoğu halihazırda Zelle’yi kendi uygulamalarıyla birleştirmiş durumda. Kullanıma açıldıktan sonra ise, müşterilerin hizmet aldıkları sağlayıcıların hangisi olduğuna bakılmaksızın, Visa ve Mastercard banka kartlarına hesaplarına doğrudan eşleştirme yapabilecekler. Böylece PayPal’ın Venmo’su, Square Cash ve Apple’ın da kısa süre içinde dahil olması beklendiği P2P para transferi sektörü iyice kızışacak.

Zelle’nin arkasındaki banka Early Warning, müşterilerine gerçek zamanlı para transferleri de dahil olmak üzere önemli ek avantajlar sunmaya başlayacak.

Hizmet daha çok yeni olmasına rağmen şimdiden etkileyici rakamlara ulaşıldığı göze çarpıyor. 2017 yılının ilk yarısındaki aynı dönem baz alındığında Venmo’dan iki kat daha fazla işlem sayısı elde eden Zelle, değeri 33 milyon dolara ulaşan 100 milyon işlem için kullanıldı.

Early Warning Genel Müdürü Paul Finch, “Ortağımız, bankacılıkta devrim yaratıyor ve finans piyasalarındaki doğabilecek sorunları azaltıyor. Para gönderme işlemini mümkün olan en uygun hale getiriyor,” açıklamasında bulundu.