Kredi puanı olmadan kredi almanın sırrı: makine öğrenimi

13 Eylül 2017
623 Görüntüleme

New York merkezli Petal, iki yıllık gizli teknolojik geliştirme ve 3,6 milyon dolarlık girişim sermayesinin ardından, müşterilerinin güvenilirliğinden emin olmak için geleneksel kredi notları yerine makine öğrenimini kullanan bir kredi kartı duyurdu.

Kredi alma konusunda daha önce sıkıntı yaşamış 65 milyon müşteriyi hedef alan Petal, müşterilerinin dijital ortamdaki mali geçmişini analiz etmek için makine öğrenimini kullanıyor. Banking Tech haberine göre, bu yeni teknoloji ile Y kuşağı da dahil yeterince hizmet almamış kitleler daha yüksek limitli, daha düşük faizli ve ek ücret olmadan güvenli ve ulaşılabilir kredilerden yararlanabilecek.

Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Jason Gross ”Krediyle yeni tanışan müşteriler için kredi almak zorlu bir iş,” diye belirtti: ”Kredi notları herkesin bildiği gibi güvenilir değil ve 65 milyonun üzerinde Amerikalıyı yaygın kredi sisteminin dışında bırakarak yanlış tanımlıyor. Bu müşterilerin çoğunluğunu genç, göçmen, düşük gelirli ve azınlık gruba dahil olanlar oluşturuyor. Boşluğu doldurmak için ise ödeme günü odaklı çalışan tefeciler birbiriyle yarışıyor.”

Petal kredi kartını müşterilerine sunabilmek için Visa ile ortaklık kurdu. Petal Visa kredi kartına başvurmak için müşterinin tek yapması gereken banka hesap dökümlerine güvenli salt okuma erişimi sağlamak. Petal müşterinin gelirini doğrulayabilir, aylık harcamalarını hesaplayabilir ve müşterinin kredi kartı sahibi olma talebini değerlendirebilir.

Petal yıllık, uluslararası, ve gecikme ücreti gibi ücretler talep etmiyor ve %17,99-24,99 arasında değişen rekabetçi başlangıç faiz oranlarına sahip. Kredi limitleri ise 500 dolar ile 10 bin dolar arasında değişiyor.

Müşteriler şirketin internet sitesinden erken erişim bekleme listesi için kaydolabilirler. Petal beta müşterilerine bu ay kart basmayı planlıyor ve önümüzdeki haftalarda basım için ortaklık kuracağı bankayı duyuracak. En büyük finansal destekçileri Brooklyn Bridge Ventures, Afore Capital, Rosecliff Ventures, Guild Capital, Great Oaks Venture Capital, Story Ventures ve Silicon Badia oluşturuyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

American Express otel kapılarını kredi kartıyla açacak
Bankacılık
35 görüntüleme
Bankacılık
35 görüntüleme

American Express otel kapılarını kredi kartıyla açacak

Erhan Kahraman - 17 Temmuz 2018

American Express ödemenin kanıtını Blockchain ile sağlayacağı yeni bir sistem için patent başvurusu yaptı. Amerikalı finans devi American Express, Blockchain…

Worldpay ve Mastercard’dan dijital ödeme iş birliği
Bankacılık
51 görüntüleme
Bankacılık
51 görüntüleme

Worldpay ve Mastercard’dan dijital ödeme iş birliği

Erhan Kahraman - 17 Temmuz 2018

Worldpay ve Mastercard arasında kurulan yeni iş birliği, 2019 başında çıkarılacak Pay By Bank uygulamasını kapsıyor. Worldpay ve Mastercard, ödeme…

PayPal’dan yeni satın alımlara yılda 3 milyar dolar
FinTech
65 görüntüleme
FinTech
65 görüntüleme

PayPal’dan yeni satın alımlara yılda 3 milyar dolar

Erhan Kahraman - 17 Temmuz 2018

PayPal CEO'su Dan Schulman, Alman sektörel gazetesi Handelsblatt'a verdiği demeçte, son dönemde yaptıkları satın almaların artarak devam edeceğini açıkladı. Sağlıklı…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.