AXA, uçuş sigortasında Blockchain kullanmaya başladı

15 Eylül 2017
867 Görüntüleme

Fransa’nın en büyük sigorta şirketlerinden olan AXA, uçak yolcularına uyguladığı sigorta çözümlerinde Ethereum Blockchain teknolojisinden faydalanacağını belirtti.

Sigorta devi AXA, uçuş sigorta ürünlerinin kayıtlarının tutulması ve ödeme işlemlerinin otomatik biçimde gerçekleşmesi için Ethereum Blockchain altyapısını kullanıyor. Akıllı sözleşme mantığı ile işleyecek olan sistem, uçuşların iki saatten fazla gecikmesi durumunda otomatik olarak devreye giriyor.

Fizzy ismi ile duyurulan yeni teknoloji, uçuşların iki saat veya daha fazla gecikmesi durumunda otomatik olarak devreye girecek akıllı sigorta sistemi olarak tanımlanıyor.

AXA tarafından yapılan açıklamalarda, Ethereum’un sunduğu Blockchain çözümü sayesinde bu sistemin kusursuz biçimde çalıştığı belirtiliyor. Akıllı sözleşme oluşturulan sistemde, sigorta kaydının bir kopyasının veri tabanı üzerinde yer alması sayesinde, poliçe ile belirlenen süre aşıldıktan sonra müşteriye yapılacak ödeme otomatik biçimde tetiklenebiliyor.

AXA temsilcisi Jean-Baptiste Mounier, Coindesk’e verdiği demeçte, “Akıllı sözleşme sistemi, poliçe sahibinin hakkı olan ödemeyi bekleme olmaksızın gerçekleştiren bir sistem sunuyor. Koşulların oluşması durumunda talebi değerlendiren ve ödemeyi de kendiliğinden tetikleyen akıllı sözleşme teknolojisi gerek bizim, gerekse poliçe sahibi açısından güven ortamı oluşturuyor. AXA olarak bizim asıl amacımız müşteri odaklı teklifler sunmak. Sigorta poliçesinde belirtilen şartların yerine gelmesi durumunda otomatik olarak devreye giren ve gerekeni yapan bu sistem de bizim vizyonumuzu karşılıyor. Böylece müşterilerimizin AXA’ya olan güveni bir kat daha artıyor,” açıklamasında bulundu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor
Bankacılık
81 görüntüleme
Bankacılık
81 görüntüleme

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor

Erhan Kahraman - 15 Temmuz 2018

Citi’nin hazine ve ticari çözümler birimi, HighRadius’un yapay zeka ve makine öğrenme teknolojilerini kullanarak hizmet portföyünü genişletiyor. Citi, hafta içinde…

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak
FinTech
123 görüntüleme
FinTech
123 görüntüleme

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Teknoloji girişimlerini destekleyen firmalar arasına katılan Londra merkezli Index Ventures, FinTech girişimlerinin de faydalanacağı 1,65 milyar dolarlık yatırım bütçesi açıkladı.…

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”
Bankacılık
145 görüntüleme
Bankacılık
145 görüntüleme

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Nordnet'in IPSoft iş birliğiyle geçtiğimiz yıl müşteri ilişkileri süreçlerine dahil ettiği Amelia adlı yapay zeka bekleneni veremeyince işsiz kaldı. İsveç…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.