Asli görevi park cezalarıyla ilgili danışmanlık olan bir sohbet robotu (chatbot), 143 milyon ABD vatandaşını ilgilendiren veri sızıntısı davasında Equifax’a açılan davalarda avukatlık yapıyor.

Equifax faciasında hackerlar, yaptıkları saldırıyla 143 milyon Amerikalının adlarını, doğum tarihlerini, sosyal güvenlik numaralarını ve ev adreslerini ele geçirdi. ABD vatandaşlarının Equifax karşısında mağduriyetinin savunucusu ise bir sohbet robotu oldu!

Güvenlik ihlalini bir ay kadar gizli tutan Equifax’a asliye mahkemesinde dava açmak isteyen ABD vatandaşları, DoNotPay adlı chatbot’tan faydalanarak en yüksek tazminatı talep edebiliyor. Maksimum zarar ABD’de Rhode Island, Kentucky gibi 2.500 dolardan başlıyor ve Tennessee’de 25.000 dolara kadar çıkıyor.

İlk olarak Temmuz ayında 50 eyalette yayınlanan sohbet robotu, esasen park cezalarında mağdur taraflara yardımcı olmasıyla biliniyor. The Verge haberine göre chatbot’un geliştiricisi ve aynı zamanda kendisi de bir Equifax mağduru olan Joshua Browder, yeni bir güncelleme yaptı ve çok daha geniş bir kitleye hitap etmeye başladı.

Hackerların insafına mı kaldık? Hangi dersleri çıkarmalıyız?

Geliştirilen haliyle sohbet robotu, isim ve adres bilgilerini aldığı kullanıcılar için sekiz sayfalık bir dava dilekçesini PDF formatında hazırlayıp sunuyor. Browder, “Dilerim geliştirdiğim bu ürün avukatların yerini alabilir ve yeterli başarıya ulaşarak Equifax’ı iflas ettirir,” diyor.

Sohbet robotunun avukatların yerini alması elbette uzak bir hayal. Çünkü aslında DoNotPay, kullanıcının kendi başına yapamayacağı hiçbir adımı atmıyor. Sadece bir dizi formu doldururken danışmanlık sağlıyor. Dilekçeyle başvuruyu yapmak da yine bireyin kendisine düşüyor.

Tabii ki mahkemede de bir chatbot’un savunmasından medet ummak mümkün değil. Asliye mahkemelerine başvuru yapıp davayı kazanmak için form doldurmaktan fazlasının gerektiğini öne süren Avukat Scott Nelson, “Sohbet robotunun bu anlamda her derde deva bir ilaç niteliği taşıdığını düşünmüyorum,” diye konuştu.