Dünya genelinde kurulan ATM sayısı 2016 yılında  yüzde 3 artarak 3,3 milyona ulaştı. Son yıllarda kurulan ATMlerin büyük çoğunluğu Asya-Pasifik’te, özellikle de Çin’de kuruldu.

Ülke seviyesinden bakılırsa, 2016 yılında en çok ATM Çin tarafından kuruldu. Yerel bankalar yeni müşteri kazanmayı ve kırsal ve daha önce iyi hizmet edilmemiş semtlere ATMler kurarak var olan müşterilerine daha iyi hizmet etmeyi planlıyor. Fakat şu da not edilmeli ki RBR yaptığı bir araştırma Çin’in büyümesinin bankaların alternatif self servis terminalleri kullanmamak konusundaki ısrarı nedeniyle yavaşladığını ortaya koydu. Bu tür makinelerin kurumu ATMlerden çok daha kolay olmakla birlikte aynı zamanda daha fazla işlevselliğe sahipler ve ATMlerin nakit odaklı işlemlere kalmasına yarıyorlar.

Finansal katılım girişimleri birçok Asya ülkesinde büyümeyi destekliyor. RBR’ın araştırmasına göre 2016 yılında Çin’in yanında Hindistan, Filipinler, Pakistan, ve Bangladeş gibi Asya pazarlarında da büyüme gözlendi. Bu ülkelerde devlet ve bankalar tarafından kurulan finansal katılım girişimleri bankacılık işlemleri yapan birey sayısını artırmada başarılı oldu.

Artan nakit talepi ve ATM ihtiyacı olarak döndü. Asya-Pasifik bölgesinin büyümesinin önemini 2016 yılında ATM sayısındaki %6 artışla dünyadaki ATMlerin yarısına sahip olması gerçeği ortaya koydu. 2022 yılına kadar ise bu oranın %54 olması bekleniyor.

Avrupa mobil bankacılığa yöneldi

Batı Avrupa’daki ATM sayısında ise ilk defa düşüş görülüyor. Asya-Pasifik bölgesinin büyümesi devam ederken, RBR’ın araştırması 50 yıl önceki ortaya çıkışlarından beri ATM sayısı Batı Avrupa’da ilk kez düşüşe geçti, ve bölge 2016 yılını bir önceki yıla göre 2000 az ATM ile bitirdi.

Bölgenin en büyük üç marketi olan Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa olağandışı düşüşler gördü. İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya gibi kuzey ülkeleri ise %5 gibi büyük düşüşler gördüler. Nakde olan talep müşteriler kart ve mobil bankacılık uygulamaları gibi alternatif ödeme yöntemlerine yöneldikçe azaldı.

RBR’ın Küresel ATM Pazarı ve 2022 Tahminleri araştırmasını yöneten Rowan Berridge, sözlerini şöyle tamamladı: ”Geçtiğimiz on yılda Çin ve Hindistan gibi Asya pazarlarında bulunan ATM sayısı aşırı bir hızla artarak Asya-Pasifik’i dünyanın en yoğun ATM bölgesi yaptı. Bu durumun önümüzdeki yıllarda da devam etmesi bekleniyor. Hatta 2022 yılı için yapılan bir tahminde Çin’in tek başına bir milyon ATMye ev sahipliği yaparak Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’nın toplamından daha fazla ATMye sahip olacağı iddia ediliyor.”