Finovate Fall etkinliğinde konuşan PayPal yetkilisi John Kunze, şirketin farklı pazarlarda nakit işlemlere de inovasyon getirme hedeflerini anlattı.

Zelle gibi yeni oyuncuların gelmesiyle birlikte kullanıcılar arası para transferi (P2P) anlayışı da değişiyor. PayPal gibi nazaran “geleneksel” sayılabilecek bir ödeme devinin bu hızla büyüyen pazara yaklaşımı ise oldukça basit: “Nakitsiz topluma tümüyle geçene kadar nakitten kopma!”

Nakit tarafını es geçmemenin bir fırsat yarattığını dile getiren PayPal Xoom ve TIO Networks Global Ürün Grubu Başkan Vekili John Kunze, New York’ta düzenlenen Finovate Fall etkinliğinde “Halen alışverişin yüzde 85’i nakit üzerinden yürüyor. Yani insanlar arasında transfer edilen değer ölçütü yüzde 85 oranda nakit,” dedi.

P2P alanında mutlak bir doğru yol olmadığını dile getiren Kunze, Bank Innovation haberine göre bir yandan nakite yönelik çözümlere odaklanırken, diğer yandan P2P yaklaşımlarını “çok kırılımlı” bir yapıyla sürdüreceklerini ifade etti: “Alışveriş denince tek bir yöntem akla gelmez. Buna benzer şekilde P2P için de çok fazla çeşit mevcut.”

Aynı panelde konuşan butik ödeme servisleri şirketi Levvel’in global ödeme sistemleri yöneticisi Scott Harkey, “Bir tarafta pazara yeni giren Zelle gibi ürünler, ödeme servisleri dünyasının Apple’ı ya da Google’ı diyebileceğimiz devler var. Ancak diğer tarafta dünyanın başka pazarları var ve buralarda P2P’ye çok daha farklı bir yaklaşım söz konusu. Bu pazarlarda nelerin işe yarayacağını deneyerek görmek gerçekten de heyecan verici,” şeklinde konuştu.

Elbette PayPal kendi dinamiklerinde temel bir değişiklik yapmayacak. Venmo adlı P2P uygulaması yine milenyum kuşağı kullanıcıları hedefleyen bir “deneyim bazlı platform” olmayı sürdürecek. Kunze ayrıca, Venmo kullanıcı kitlesinin her geçen gün daha da gençleşmesini bekliyor: “18 yaşına gelip, P2P uygulamalarını kullanmaya başlayan gençleri göz önünde bulundurduğumuzda, Venmo ile iyi bir konumda bulunuyoruz.”