Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri, internet tarayıcıları üzerinden kripto para birimleri ile alışveriş yapmayı mümkün kılacak API sistemleri geliştiriyorlar. Böylece mal ve hizmet alımlarında kripto para birimlerini kullanmak hiç olmadığı kadar kolay hale gelecek.

Coindesk tarafından yapılan haberde; Microsoft, Google, Facebook, Apple ve Mozilla’nın yardımıyla World Wide Web Konsorsiyumu (W3C) tarafından bir çalışma başlatıldığı açıkladı. Buna göre, 2013’te tasarlanan web üzerinden yapılan ödemelerde para bağımsızlığı projesi yakında hayata geçecek. Alternatif ödeme sistemleri konusunda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin daha fazla alanda kullanılmasını amaçlayan proje kapsamında, Blockchain altyapısından istifade edilerek ödeme seçenekleri artırılacak.

Geliştirilen API hizmeti; Google Chrome, Microsoft Edge, Apple Webkit, Mozilla Firefox, Samsung Internet Browser ve Facebook’un uygulama içi tarayıcısında çalışacak. Sistem aktif olduğu zaman, kurulan API aracılığıyla yeni para birimleriyle ödeme seçenekleri kullanıcıya sunulacak. İlk olarak Bitcoin, daha sonra ise hemen her kripto para birimine destek verecek olan uygulama ile tarayıcı üzerinden alışveriş yapmak mümkün olacak.

Klasik ödeme ekranına eklenecek olan yeni özellik sayesinde, açılır menü içerisinden kullanıcı istediği kripto para birimini seçebilecek. Ortaklıkta adı geçen tüm teknoloji firmaları, tarayıcılarını kripto para birimleri ile ödeme imkanı sunacak biçimde güncelliyorlar. Yapılan açıklamada, bugüne kadar dijital cüzdan olmadan bu tip işlemlerin gerçekleştirilemediğini söyleyen yetkililer, yenilenen API ile doğrudan ödeme yapılabileceğini de ifade ettiler.