Hindistan’ın ikinci en büyük bankası olarak bilinen Bank of Baroda, perakende devi Amazon’la birlikte KOBİ’ler için hizmet sunacak mikro kredi ortaklığı kurduğunu açıkladı.

Yapılan ortaklık kapsamında geleneksel yöntemlerle kredi almakta güçlük çeken, küçük ve orta ölçekli işletmelerin kredi almaları kolaylaştırılacak. Daha önce hizmet verilmeyen ve yeni pazarlara girmek için kaynak bulmakta güçlük çeken KOBİ’lerin ihtiyaçlarını giderecek olan ortaklık, kredi pazarındaki hizmet eksikliğini de tamamlamak için çalışacak.

Banking Technology tarafından yapılan haberde, ölçekleri küçük olduğu için hizmet verilemeyen, ancak toplamda önemli bir pazara sahip olan KOBİ’lere, sunulacak kredi seçenekleriyle büyük iş oluşturma potansiyeli de verileceği belirtildi.

Bank of Baroda’nın sunacağı kredi çözümlerini kaleme alan The Economic Times gazetesinde, mikro kredi programı kapsamında 100.000 Hint rupisi (1.560 ABD doları) ila 2,5 milyon Hint rupisi (39.000 ABD doları) arasında kredi imkanı sunulacağı söylendi. Gazetede ayrıca, 225 binden fazla işletme sahibine 3 ila 5 gün arasında yüzde 10,45 ila yüzde 11,5 arasında faiz oranıyla kredi imkanı verileceğinin altını çizdi.

Amazon Hindistan Satış Servisleri Genel Müdürü Gopal Pillai, Bank of Baroda ile kurmuş oldukları ortaklığın ilk ürünlerini yaklaşık üç ay boyunca ve yüz farklı satıcı ile test ettiklerini belirtti. Başarılı geçen test sürecinin ardından şimdi de tüm KOBİ’lere bu hizmet sunmak istediklerini vurgulayan Pillai, Amazon dışındaki e-ticaret çözümlerinden istifade edenlere de hizmet sunduklarını sözlerine ekledi.