JP Morgan Chase, iş dünyasındaki müşterilerine ödeme yapma ve alma konusunda daha kolay ve hızlı çözümler sunmak için Bill.com’un teknolojisinden faydalanacağını açıkladı. Banka ayrıca, Bill.com’a miktarı açıklanmayan seviyede bir de yatırım yaptı.

Yapılan ortaklık ve yatırım sonucunda gerek JP Morgan, gerekse Bill.com sahip oldukları müşteri ağlarından faydalanacaklar. Business Insider’ın sayfasına taşıdığı habere göre, JP Morgan’ın 4 milyondan fazla küçük işletme müşterisine sahip olduğu, Bill.com’un ise şu anda 2,5 milyondan fazla kullanıcıya hizmet verdiği belirtildi.

Haber sitesi, konu dijitalleşme olduğuna B2C (Business to Customer – İşletmeden Tüketiciye) ve C2C’nin (Tüketiciden Tüketiciye) çok gerisinde kalan B2B (İşletmeden İşletmeye) ödemeleri çözümlerinde bankanın ilerleme kaydedeceğini savundu. Business Insider’ın araştırma hizmeti olan BI Intelligence tarafından paylaşılan bir rapora göre ise, 2016’daki tüm B2B işlemlerinin yüzde 50’sinden fazlası çek yoluyla ödendiği ortaya konuldu. BI yetkilileri, bu durumun Venmo ve Apple Pay gibi teknolojilerin popüler olduğu bir çağda endişe verici bir sayı olduğunu savunuyor.

Başka bir BI Intelligence raporuna göre ise, işletmelerin yüzde 70’i ödemelerinin çoğunluğunu önümüzdeki üç yıl içinde dijitale taşıyacağı düşünülüyor. Dolayısıyla JP Morgan’ın Bill.com ile ortak olması için bundan daha iyi bir zaman olamaz.

Business Insider uzmanları, klasik bankaların modern FinTech’lerle çalışmaya devam etmesini beklediklerini söylüyor. Daha hızlı, daha kolay ve daha güvenli ödeme seçenekleri için talebin artacağını düşünüyorlar.