Bankalar Bitcoin’den korkuyor mu?

21 Eylül 2017
863 Görüntüleme

Taurus Wealth Advisors yöneticisi Rainer Michael Preiss, katıldığı bir toplantıda, küresel çapta hizmet veren dev banka CEO’larının, Bitcoin ve türevi kripto para birimlerinden korktuğunu iddia etti.

JP Morgan CEO’su Jamie Dimon’ın geçtiğimiz salı günü yaptığı açıklama ile Bitcoin’i “dolandırıcılık” olarak nitelendirmesi finansal teknolojiler dünyasında bomba etkisi oluşturmuştu. Ünlü banka CEO’sunun sözlerini CNBC haber merkezine değerlendiren Taurus Wealth Advisors yöneticisi Rainer Michael Preiss, ABD’deki banka CEO’larını kastederek, “Muhtemelen Bitcoin’den çok korkuyorlar” açıklamasında bulundu.

Kimi finansal uzmanların kripto para birimlerinin değerlerindeki dengesizliği örnek göstererek yatırım yapmanın akıllıca olmadığını belirttiklerini hatırlatan Preiss, bankaların ise derdinin farklı olduğunu savundu. Büyük bankaların Bitcoin’den ve Blockchain teknolojilerinden açıkça korktuklarını ortaya attı.

Preiss, “Çok büyük bir ABD bankası işletiyorsanız, yüksek olasılıkla Blockchain teknolojilerinden ve Bitcoin’den de korkuyorsunuzdur,” ifadesini kullandı.

Preiss ayrıca, kripto para birimlerinin sahip oldukları şeffaf bankacılık hizmetlerinden de korkulduğunu söyledi. Federal rezerv bünyesinde bulunan 4,5 trilyon dolarlık para rezervinin denetlenmesi konusundaki tek yetkilinin Fed olduğunu hatırlattı. Bitcoin gibi kripto para birimleriyle rezerv oluşturulması ve dolayısıyla da Blockchain altyapısının kullanılması halinde, her şeyin şeffaf biçimde gerçekleşeceği için denetlemenin her an yapılabileceğini vurguladı.

Preiss, kripto para birimlerinin varlık enflasyonuna karşı doğal bir korumaya sahip olduğunu söyledi. Bitcoin’in ay içinde yaşadığı çalkantılı dönemi kısa sürede atlatmasını örnek göstererek, kripto para birimlerinin potansiyel riskleri atlatma becerisine sahip olduğunu düşündüğü de sözlerine ekledi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor
Bankacılık
81 görüntüleme
Bankacılık
81 görüntüleme

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor

Erhan Kahraman - 15 Temmuz 2018

Citi’nin hazine ve ticari çözümler birimi, HighRadius’un yapay zeka ve makine öğrenme teknolojilerini kullanarak hizmet portföyünü genişletiyor. Citi, hafta içinde…

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak
FinTech
123 görüntüleme
FinTech
123 görüntüleme

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Teknoloji girişimlerini destekleyen firmalar arasına katılan Londra merkezli Index Ventures, FinTech girişimlerinin de faydalanacağı 1,65 milyar dolarlık yatırım bütçesi açıkladı.…

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”
Bankacılık
145 görüntüleme
Bankacılık
145 görüntüleme

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Nordnet'in IPSoft iş birliğiyle geçtiğimiz yıl müşteri ilişkileri süreçlerine dahil ettiği Amelia adlı yapay zeka bekleneni veremeyince işsiz kaldı. İsveç…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.