Londra’da Amazon Web Services tarafından gerçekleştirilen Pop-up Loft etkinliği esnasında Finansal Teknolojilere odaklanan özel bir oturum gerçekleştirildi.

Aylin Alkan – FinTech İstanbul Uluslararası Temsilcisi / Londra

AWS Pop-up Loft|London etkinlikleri kapsamında 20 Eylül 2017 tarihinde, “Open Banking: Innovation For Customers” adında bir etkinlik düzenlendi. AWS Finansal Mimariler Başkanı David Elliott‘ın evsahipliğini yaptığı seminerde, Starling Bank, Tail ve Transferwise isimli FinTech şirketlerin temsilcileri sunum yaptı. David Elliott açılışta, finansal kurumları fintech şirketlerinin değil, müşteri beklentilerinin tehdit ettiğini ifade etti ve sonrasında müşteri ihtiyaçlarından doğan çözümleri ile başarıya ulaşan FinTech şirketleri ile aynı sahneyi paylaştı.

2004 yılında kurulan Starling Bank, bir bulut bankası olduklarını (A Cloud bank) ve sıfırdan günümüze geldikleri noktayı özetledi. Tüm mobil bankacılık hizmetlerini müşterilerine sunabilen banka, anlık harcama bilgileri, kredili mevduat hesaplarında ve kredi kartlarında müşterinin kendi kontrolü, yurtdışı seyahatlerinde ücretsiz kullanım gibi çözüm önerileri sunmakta olduklarını belirtti. Bir sonraki hedefleri en iyi ürünleri biraraya getirecekleri bir pazaryeri oluşturmak ve para problemlerini çözecek kredi, yatırım ve fatura ödeme çözümlerini sunabilmek. Gelecek için öngörülerini ise şu şekilde özetlediler : Şeffaf bankacılık, ürün ve tedarikçilerin birbiriyle ilişkilendirilmesi (Mix &Match), yeni ödeme metodlarının bulunması ve su ana kadar düşünülmeyen yeni endüstrilerin işin içine katılması. Tehlike ve tehdit anlamında ise kara para aklama/fraud, yaptırımlar, basitliği tehlikeye sokabilecek güvenlik adımları, güvenilirlik, erişilebilirlik ve bilgi koruma konularına dikkat çektiler.

İkinci sırada sahne alan Tail, açık API’ler için anlık para iadesi (cashback) promosyonları veren ilk şirket olduğunu ifade etti. Kullanıcının cep telefonundan promosyonları anlık görüp kullanabilmesini sağladıklarını belirtti. Açık API’lerin müşteriye dokunma noktasında çığır açtığını ifade eden Tail, daha iyi müşteri deneyimi yaratabildiklerini ve bu sayede klasik pazarlama önerilerindeki anlaşmazlıkların ortadan kalktığını belirtti. Tail, sadece 3 ay gibi kısa bir sürede uygulamalarını Starling Bank’a entegre ettiklerini özellikle belirtti.

Üçüncü sırada yeralan Transferwise ise, tamamen iki kurucusunun para gönderme aşamasında karşılaştıkları ihtiyaçtan yola çıktıklarını ve bugün 60 ülkede 1 milyon üzerinde kullanıcıya sahip olduklarını ifade etti. Her ay ortalama 1 milyar sterlin üzerinde para transferi yaptıklarını ve bu transferleri ucuz maliyetlerle, farklı döviz cinsinden saniyeler içinde yapabildiklerini belirttiler. Bu hız ve maliyetlerle müşteri beklentilerini birebir karşıladıklarını ifade ettiler ve mutlu bir müşterinin Sterlin’den Euroya yaptığı transferi 26 saniyede tamamladığını belirten memnuniyet tweetini izeyicilerle paylaştılar. Sadece para gönderme konusunda faaliyete başlayan Transferwise, bugün para kabul eden bir FinTech şirket. Bir sonraki hedeflerinin ise, Transferwise’ i bir platform haline getirmek olduğu belirttiler.