Slovenya’da FinTech atılımı için Bankart ve Nets güçlerini birleştirdi. Kurulacak ödeme altyapısı PSD2’ye tam destek sağlıyor.

Bankart ve İskandinav ödeme sağlayıcısı Nets, Slovenya bankacılık sektörüne hem acil olmayan SEPA kredi transferleri (SCT) hem de SCT anlık kredi transferleri için yeni bir merkezi ödeme altyapısı sağlayacak.

Banking Tech haberine göre iki şirket arasında, Nets’in RealTime24/7 çözümleriyle Bankart için anlık ödeme çözümlerini uygulamaya koyacağı bir anlaşma imzalandı. Bankart açık API mimariye sahip ve PSD2 için desteği var. Bankart idari müdürü Aleksander Kurtevski Nets ile ortaklıklarının nedenini açıklarken şu ifadelere yer verdi: ”Birlikte geliştirilebilir, dayanıklı ve güçlü hizmetler verebiliriz ve aynı zamanda esnekliği garanti edebiliriz.”

Slovenya’da FinTech alanında önemli bir dönüşüme imza atması beklenen sistemin Eylül 2018’de faaliyete geçmesi planlanıyor. Ödeme altyapısının yönetimi ise Nets’in Norveç’teki veri merkezleri üzerinde gerçekleştirilecek. Nets finansal kurumlara, tüccarlara ve takas merkezlerine kart hizmetleri, hesap ödeme hizmetleri ve tüccar ödeme çözümleri sağlıyor.

Kuruluşu 1998 yılına uzanan Bankart’ın merkezi ise Ljubljana’da. Bankalara ve diğer finansal kuruluşlara kart işlemleri alanında hizmet sunan şirket ayrıca ATM transferleri ve POS işlemleri konusunda çalışmalarıyla biliniyor.