Bu yıl milyarlarca dolar girişim sermayesi Blockchain şirketlerine aktı ve token satışları sadece 2017’de yaklaşık 2 milyar dolara ulaşarak geçtiğimiz yılın 256 milyon dolarlık rekorunu kelimenin tam anlamıyla ezip geçti.

Jonathan Ponciano imzalı Forbes makalesine göre, her ne kadar ICO’lara olan ilgi azalacak gibi görünmese de, Blockchain şirketlerine yapılan şahsi yatırımlar da yeni bir seviyeye ulaştı: Pitchbook tarafından Cuma günü yayınlanan araştırma verilerine göre bu yıl 4,5 milyar dolar yatırım alan Blockchain girişimleri, FinTech’in yükselişinde yeni bir kilometre taşını daha geride bıraktı.

Yapılan son hesap Blockchain teknolojisini 2016’da küresel ödeme hizmetlerine entegre eden Kanadalı FinTech şirketi DH Corporation’ın ikinci çeyrekteki satın alınımıyla elde edilen 3,6 milyar dolarlık sıra dışı bir artışı da içeriyor. Austin merkezli Vista Equity Partners şirketi Haziran ayında satın aldı ve bağlı kuruluşlarından biriyle DH’ı birleştirerek şu an dünyanın en büyük FinTech şirketlerinden biri olan Finastra’yı meydana getirdi.

Bu devasa alımın yanısıra PitchBook’un raporu bu yıl genel fondaki mütevazi artışlara rağmen özsermaye destekli Blockchain satışlarının daha az yaygın olduğunu gösterdi. 2017 yılındaki kalan 152 Blockchain satışı da 965 milyon dolara denk. Kıyaslamak gerekirse, 2016 yılında aynı dönemde 203 satıştan 624 milyon dolar elde edilmişti.

CB Insights’ın Mart ayında yayınladığı bir araştırma da Blockchain şirketlerini fonlayan bireysel yatırımcıların sayısını açıkladı. Yıllık artışın 2012’den 2015’e kadar yaklaşık %200 olmasıyla birlikte 2016 yılında ise Blockchain yatırımcılarında %27’lik bir düşüş görüldü.