MarketInvoice tarafından yayınlanan rapora göre, FinTech’i kullanmak Birleşik Krallık’a 4,6 milyar pound kazandırıyor.

İşletme finansmanı şirketi MarketInvoice tarafından yapılan bir araştırmaya göre Birleşik Krallık’taki şirketlerin yaklaşık üçte ikisi finansal teknolojileri (FinTech) kullanıyor ve bunun sonucunda önemli karlar elde ediyor.

Araştırma sonucunda 3482 İngiliz şirketin %65’inin en az bir FinTech çözümü kullandığı, %19’unun ise dörtten fazla hizmeti kullandığı ortaya kondu. Bu FinTech ürünleri şirketlerin yılda ortalama 5500 pound kar etmesini sağlıyor.

MarketInvoice’un tahminine göre 1,3 milyon İngiliz şirketin %65’i bu karı elde ediyor. Bunun anlamı ise FinTech sayesinde toplamda 4,6 milyar pound kar demek.

Raporu yayınlayan MarketInvoice’un kurucu ortağı ve CEO’su Anil Stocker, “FinTech uygulamaları iş dünyasında çalışanların gider raporundan finansal performans raporlarına kadar bir çok konuda devrim yaratıyor” diye belirtti: ”Girişimciler her zaman işleri yürütmenin en iyi yolunu arıyor ve FinTech ürün ve hizmetlerinin bu arayışta stabil bir yeri olmaya başladığı çok açık.”

Şirketler FinTech ürünlerini bankacılık ve uluslarası döviz transferi gibi hizmetler için kullanıyor. %24’ü ise bulut temelli muhasebe yazılımı kullanıyor. Şirketlerin üçte biri ise borçlar ve fatura finansmanı için online kredi sağlayıcı kullanıyor, fakat yalnızca %2’si sigorta teknolojisi hizmetlerini kullanıyor.

FinTech kullanmak için sunulan sebepler çok çeşitli: Şirketlerin %56’sı FinTech’in zaman ve para kazandırdığını söylerken %34’ü ise kullanıcı deneyiminden hoşlandıklarını belirtti. Böyle bir girişimci olan alyans firması Allied Gold’un genel müdürü Jerry Anderson; FinTech’i şirketinin muhasebesi ve bankacılık hizmetleri için kullanıyor: Anderson, ”Kullanıcı deneyimi ve hizmetleri piyasada bulunanlardan çok daha önde” diyor.

Bazıları ise dijital para birimlerinden yararlanıyor: araştırmaya katılan şirketlerin %11’i ödeme için Bitcoin veya başka kripto para birimlerini kullandıklarını söylerken %21’i ise önümüzdeki yıl ödeme süreçlerine kripto parayı dahil etmeyi düşünüyor.