Kpay ödeme çözümleri sunan bir FinTech şirketi. Şirketin CEO’su Özbek Ekermen ile neler yaptıkları ve FİnTech ekosistemine yönelik değerlendirmelerini konuştuk.

Kendiniz, şirketiniz ve ürün/hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

2011 yılında İstanbul da Kripto Bilişim Teknolojileri adıyla kurulan bir şirketiz. Şirketimiz ağırlıklı olarak merkezi yazılım platformları üzerine iş geliştirdi. 2015 yılından bu yana sahada HORECA grubuna yönelik E-Tablet Menü platformu hizmeti veriyor. Samsung SEAP çözüm ortağı olarak tüm Samsung ürünlerinde kiosk modda yazılım geliştiriyor.

2015 yılında BKM EXPRESS ile özel entegratör sözleşmesi imzalayarak mobil cüzdan ödeme noktalarında POS çözümlerine yönelik çalışmalara ağırlık verdik.

Kripto Teknoloji A.Ş, Türkiye’de mobil  cüzdan üzerinden fiziksel ortamda QR kod ile ödeme alabilen Vpos platformunu Kpay adıyla ilk uygulamaya geçiren teknoloji şirketi oldu.

Kpay, BKM Express’in mobil cüzdanının fiziksel ortamda ödeme almak için kullanımı sağlayan ve BKM tarafından onaylanmış tek ödeme platformu.

Bugün itibari ile ASLI BÖREK, La Mancha, İncirli Şaraphane, Kydonia restaurant cafelerinde KPAY VPOS ile, Özyeğin, Sabancı ve Işık üniversitelerinde de KPAY Kiosk Vpos Terminalleri ile BKM EXPRESS mobil cüzdanlardan ödeme almaya devam ediyoruz.

İTÜ Magnet‘de yer alan ROFOODS ile Türkiye’de bir ilk olan ‘take and go’ konsepti ile kasasız market uygulamasını hayata geçirdik.

Öncelikle bir FinTech şirketi olarak Türkiye’deki FinTech ekosistemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

FinTech’i, son yıllarda gündeme getiren unsurların başında internet kullanımı ve mobil uygulamalardaki hızlı artış gelmekte. Türkiye’de 2012 yılında 4,6 milyon dolar olan FinTech yatırımlarının miktarı 2016 yılında bir önceki yıla göre %175 büyüme göstererek, 29 milyon dolara ulaştı. Kaldı ki Türkiye’nin potansiyeli göz önüne alındığı zaman bu rakamın çok düşük olduğunu da ifade edebiliriz.

Bulut tabanlı merkezi yazılımlarla desteklenmiş, birkaç hizmeti ve işlevi birbirleri ile haberleştirebilecek şekilde entegre olmuş, mobil cüzdanlardan ödemeler, lokasyon bazlı ödemeler, giyilebilir teknolojiler ve nesnelerin interneti kavramlarının geleceğin dünyasında daha sık yer alacağından yola çıkılarak; FinTech’in önemini ve ekosistemin genişliğini önümüzdeki yıllarda birkaç kat daha artıracağı tahmin ediyoruz.

Türkiye’deki FinTech ekosistemini yurt dışındaki farklı ekosistemler ile kıyasladığımızda ülkemizin konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Daha yolun başındayız, genel de piyasa da yatırım almış veya desteklenen girişimler ve veya şirketler genelde işin mobil uygulama veya destek uygulamaları tarafında çalışmalar yürütüyor. Ağırlıklı olarak piyasadaki mevcut donanımlar üzerinde çalışan teknolojilere odaklanmış durumdalar, sahada kullanım yaygınlığı halen çok düşük, özellikle mobil cüzdan, mobil sadakat ilişkili para puan vb. uygulamalar….

Kripto olarak biz bu işin artık sahada yaygın kullanımını sağlayacak, tüm poslarla entegre olabilen, e-arşiv fatura entegrasyonunu da tamamlamış mobil cüzdanlardan ödeme alabilen yeni nesil KPAY VPOS terminalimizle hızla büyümeye devam ediyoruz. En önemlisi belki de herhangi bir yatırım almadan bu alana yatırım yapmış ve büyüyen ilk firma olma özelliğimizi de taşıyoruz.

Bir önceki sorumuzun paralelinde Türkiye’deki fırsatları ve zorlukları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz belki de işin zor tarafını yaptığımız için daha çok fırsatlara odaklı bir firmayız, kendimize ait KPAY ECR modül yazılımımız sayesinde saha da bir çok proje ve işletmenin altyapısına entegre olabiliyor ve dijital ödemeyi hayata geçirebiliyoruz.

Özellikle yiyecek içecek sektöründe mobil cüzdanların kullanım kolaylığı, avantajları ve BKM Express özel kampanyalarından faydalanmalarını sağlıyoruz.

Bir FinTech şirketi olarak diğer FinTech şirketleri ile de işbirlikleriniz oluyor. Bu çerçevede BKM ile gerçekleştirdiğiniz işbirliğinden ve BKM Express için hazırladığınız çözümden biraz bahseder misiniz?

Kripto Bilişim Teknolojileri A.Ş. 2016 yılından bu yana BKM Express’in özel entegratörü olarak faaliyetimize devam ediyoruz, yazılım, hizmet ve uygulama da biz üzerimize düşeni iyi yerine getirdiğimizi düşündüğümüz için BKM’nin de bize olan desteği, inancı her geçen gün büyüyyerek devam ediyor.

Artık saha da 200 den fazla noktada fiziksel BKM Express mobil cüzdanlardan direkt ödeme alabiliyor, işletmelerin vpos ve e-arşiv entegrasyonlarını hızlı ve kolay gerçekleştirebiliyoruz. 2018 sonuna dek aktif Türkiye de en az 5 000 noktada KPAY VPOS terminallerimizin kurulumunu tamamlamış olmayı hedefliyoruz.

FinTech özelinde şirketlere ve girişimlere ne gibi tavsiyeleriniz olur?

Önceliklere genç girişimcilere tavsiyemiz; bir fikirleri, projeleri varsa hemen nasıl melek yatırımcı bulurum sorusuna odaklanmamaları. Önce ortaya elle tutulur bir şeyler çıkartmaları ve kendi yaptıkları işi görüp test etmeleri ve inanmaları. Daha sonra finansal desteği ihtiyaçlarına göre aramaları.

FinTech alanında çok daha fazla oyuncuya yeni fikirlerle ihtiyaç var, özellikle gençlerin fikirlerini ve projelerini sunumdan kurtarıp test ortamına geçirmiş olarak (gerekli tescilleri yaptıktan sonra) piyasının değerli oyun kurucuları ile çeşitli ortamlarda paylaşmalarını ve değerlendirme almalarını tavsiye ederiz.