FinTech dünyasının en önemli fikir liderlerinden olan Chris Skinner, geleneksel bankaların yöneticilerine göre dijital olmanın başladığı ve bittiği noktanın mobil bankacılık uygulamaları olduğunu söyledi. Skinner, bu yaklaşımın devam etmesi halinde önümüzdeki on yılda büyük bankaların sonunun gelebileceğine dikkat çekti.

The Banker web sitesi için bir yazı kaleme alan Chris Skinner, banka yöneticilerinin vizyonlarını değiştirmeleri gerektiğini açıklayarak, sadece mobil uygulama geliştirerek dijital olma hayali kurmamaları gerektiğini vurguladı. Dijitalleşmenin bir dönüşüm projesi olduğunu hatırlatan Skinner, var olan iş modellerine ilave yapılarak üstesinden gelinecek kadar basit bir konu olmadığının da altını çizdi.

Chris Skinner yazısında, bankaların sahip oldukları dijitalleşme anlayışını, elektronik dergi teknolojisinin ortaya atıldığı döneme benzetti. Dijital dergilerin ilk örneklerinin tıpkı matbu yayınlar gibi kenarlarından tutulup çevrildiğini söyleyen Skinner, sayfaları sadece elektronik ortama aktardıklarını ve dijital olmanın avantajlarından yararlanmadıklarını vurguladı. Dijital dergilerin ilk dönemlerinde sayfaların sayısallaştırılmasının sadece hızı artırdığını belirterek, geleneksel bankaların da aynı yolu izlediklerini, “daha hızlı atlar” yetiştirmekten öteye geçemediklerini ifade etti.

Geleneksel bankaların sadece yüzde 1’i dijital

Kaleme aldığı yazıda küresel ölçekteki bankaların yüzde 77’sinin kendilerini dijital olarak tanımladıklarını belirten Skinner, büyük bir danışmanlık şirketine bu durumu aktardığında hayretle karşılandığını söyledi. İsmini belirtmediği danışmanlık şirketinin ifadesine göre, kendilerini dijital zanneden bankaların sadece yüzde 1’i gerçekten dijital banka olma gereksinimlerini yerine getirebiliyor.

Skinner’ın temas kurduğu danışmanlık firmasının ifadesine göre, küresel ölçekteki banka yöneticileri, sırf mobil bankacılık uygulaması sundukları için kendilerini dijital banka olarak tanımlıyorlar. Gerçekten dijital olabilmeleri için ürün ve hizmetlerini yeniden yapılandırmaları gerektiğini söyleyen Skinner, bu konuda da yöneticiler dahil kimsenin nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini bilmediklerini savundu.

Skinner’a göre geleneksel banka yöneticileri hizmetlerinin dış görünüşlerine o kadar odaklanmış durumdalar ki, bankanın dijital olarak yeniden düzenlenmesi ve çekirdek sistem yapılarının baştan oluşturulması gibi konularla hiç ilgilenmiyorlar. İşin ambalaj kısmına önem vermelerinden dolayı arka planda işleyen sistemlerin dijitale uyum sağlaması gibi süreçlerden bihaberler.

Geleneksel banka yöneticilerinin izledikleri yolu ölümcül bir hata olduğunu değerlendiren Skinner, küresel ölçekteki bankaların bu zihniyet ile devam etmeleri durumunda, önümüzdeki on yıl içerisinde sistematik biçimde düşüşe geçeklerini ve hatta yok olacaklarını savunuyor.

Bankaların sundukları hizmetin sadece dış yüzünü parlatıp, “kaputun altında” herhangi bir şey değiştirmeden 21. yüzyıl için yeterli ve dijitale uyum sağlamış olduklarını zannetmelerinin çok büyük hata olduğunu söyleyen Skinner, yönetim ekibinin dijital tecrübeye sahip olmaması durumunda bankanın dijital dönüşüm yolculuğunda kaybolacağını vurguluyor.

Bankacılıkta kökten değişim gerekli

Skinner; internet çağının getirilerinden faydalanarak finansal servisleri yeniden keşfeden ve bankalarla kıyasıya mücadele içine giren girişimler karşısında, geleneksel yöntemlerle çalışmaya devam eden ve bulunduğu yere kök salmış bankaların uzun vadede ayakta kalmalarının zor oluğunu düşünüyor.

Sadece mobil bankacılık uygulamalarının ön yüzlerinin değil, tüm süreçlerin temelden dijitale uygun hale gelmesi gerektiğinin altını çizen Skinner, bankaların arka planlarındaki işlemler de dahil olmak üzere komple yeniliğe gitmeleri gerektiğini, aksi halde bu suda boğulacaklarını belirtiyor.

Chris Skinner’ın kaleme aldığı yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu derlemeyi bizlere sağlayan Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız’a teşekkür ediyoruz.