İş dünyası ve dijital dönüşüm konularında dijital nesle içerikler sunan Pazarlamasyon, farklı sektörlerdeki trendleri ele alarak listelediği “Trend 50” isimli çalışmasını paylaştı.

Hazırlanan raporda, FinTech sektörünü de ilgilendirecek yeni trendlerden bahsediliyor. Gelecekte FinTech ekosisteminin hangi ürünlere odaklanacağına ve hangi yeniliklerin kapıda olduğuna dikkat çeken raporun satır başlarını sizler için derledik:

Dünyanın ilk otonom dükkanı

Wheelys isimli şirket, Hefei Üniversitesi ve Himalafy iş birliğiyle dünyanın ilk otonom dükkanını geliştirdi. Moby Mart isimli, 24 saat boyunca hizmet veren markette herhangi bir çalışan bulunmuyor. Size en yakın marketi, uygulama aracılığıyla öğrenebiliyor ve alışverişinizi mobil ödeme ile yapabiliyorsunuz. Moby Mart; giyim, gıda, reçetesiz ilaç ve elektronik gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor. Mağaza enerjisini üstünde bulunan güneş panellerinden alıyor ve geçtiği yerlerdeki havayı temizleyebiliyor. Moby Mart, şu anda Şangay’da test ediliyor ve 2018 yılında ise kullanıma sunulması planlanıyor.

Dev otomatlar alışveriş sürecini hızlandırıyor

Walmart, internet sitesinden alışveriş yapan müşterilerin ürün teslim işlemlerini kolaylaştırmak için mağazalarına dev otomatlar yerleştirmeye devam ediyor. Walmart’ın Pickup Towers olarak adlandırdığı bu otomatların boyu 4,5, genişliği ise 2,5 metreyi aşıyor. Bu dev yardımcılardan yararlanmak için müşterilerin önce, yaptıkları alışverişlere dair faturalarının üzerindeki barkodu otomata taratmaları gerekiyor. 45 saniye içinde otomatın kapısı açılıyor ve ürün, taşıyıcı bant üzerinde görünüyor. Tonlarca paket barındırabilen Walmart mağaza içi otomatları, ürünlerin paketlenme şekline göre iç bölmelerini ayarlayabilmesi için dikey tasarımla üretilip hizmete sunulmuş.

Kasiyersiz alışveriş teknolojisi kullanımda

Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın sahibi olduğu Taobao isimli e-ticaret şirketi, Amazon Go’ya benzer kasiyersiz alışveriş teknolojisini Tao Cafe ismiyle açtığı 200 metrekare büyüklüğündeki kafesinde kullanıma sundu. Müşteriler, kafeye girişte akıllı telefonlarını taratıyorlar, istediklerini alıyorlar ve mağazadan çıktıkları anda fatura telefonlarına gönderiliyor. Kafede çeşitli içecekler, süs eşyaları ve hediyelik ürünler satılırken bu satın almalar, Alibaba’nın Taobao uygulaması aracılığıyla gerçekleştirildi.

Dünyanın en akıllı gömleği

Giyilebilir teknoloji alanında gün geçtikçe yeni bir ürünle karşılaşıyoruz. Bunlardan bir yenisi de teknolojik özellikleriyle günlük hayatı kolaylaştırmayı amaçlayan 10ELEVEN9 Akıllı Gömlek. Şık görünümlü ve iş hayatında kullanılabilecek bu gömleğin dışarıdan fark edilmeyen 9 adet cebi bulunuyor. Hatta, RFID korumalı iki cebi sayesinde kredi kartı gibi çipli eşyaların kopyalanmasını engelliyor. Isı düzenleyici kumaşa sahip bu gömleğin üstünde bulunan sensörler sayesinde stres, duruş bozukluğu gibi şeyleri algılayıp bireyi uyarabiliyor. 10ELEVEN9’a entegre edilebilen cihazlar sayesinde de fotoğraf çekilebiliyor ve Bluetooth bağlantısı ile gelen aramalar cevaplanabiliyor. Bu girişim başarılı olursa 2018 Mart ayında teslimatına başlanacak.

Gerçek zamanlı alışveriş deneyimi

Her bir müşteri, girdiği platformlarda özgün içeriklerle karşılaşmaya başlıyor. Çünkü ürün önermeleri ve reklamlar, kullanıcının tercihlerine, coğrafi konumuna, alışveriş geçmişine göre değişiyor. Bu önermeleri asıl değiştirense kullanıcının geçmişi ve mevcut durumu ile markanın güncel kampanyası. Bunu tam anlamıyla uygulamaya dönüştüren L’Oréal Paris Makeup Genius uygulamasıyla, kullanıcıya 10 saniyede 10 farklı makyaj deneyimi sunuyor. Hatta fiziksel mağazada rastlanan bir L’Oréal Paris ürününün barkodu uygulamaya okutulduğu takdirde, kullanıcı bu ürünü yüzünde görebiliyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanan uygulama, tüm bu deneyimlerden sonra kullanıcıya cilt bakımı, kozmetik, saç bakımı ve saç rengi ile ilgili uygun ürünü öneriyor.

Yüzüğünüz, kredi kartı ve anahtar görevi görüyor

Token Ring adlı yüzük ile anahtarlarınızı, kredi kartı ve ulaşım kartlarınızı taşımanıza gerek kalmıyor. Parmak izi okuma özelliği sayesinde sadece yüzüğün sahibi kullanabiliyor ve kullanıcı yüzüğü çıkardığında ise yüzük kendini kilitliyor. Başka birisi yüzüğü taktığında üstündeki küçük dijital ekranda kırmızı ışık yanmaya başlıyor. Token Ring, 50 metre derinliğe kadar su geçirmiyor. Yüzük, kablosuz şarj özelliğine sahip ve tek şarj ile 2 hafta pil ömrü vadediyor. Üzerinde bulunan Bluetooth ve NFC teknolojileri sayesinde Visa ve Mastercard kredi kartlarını ekleyerek alışveriş yapabiliyorsunuz. Apple Pay mantığına sahip Token Ring’i, toplu taşıma kartları yerine de kullanabiliyorsunuz. Ayrıca, yaklaşık 100 dolara satın alabileceğiniz ek bir aparat sayesinde evinizin ve arabanızın kapısını anahtarsız açabiliyorsunuz.

Tüm raporu okumak için buraya tıklayabilirsiniz.