Teknoloji devi IBM; Blockchain tabanlı ticaret finansmanı platformu kurmak için UBS, Bank of Montreal, CaixaBank, Commerzbank ve Erste Group ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

Batavia adı verilen yeni platform, dünyanın her yerinden ve her boyuttaki kuruluş tarafından erişilebilecek şekilde inşa ediliyor. Hyperledger Fabric Blockchain altyapısı ile güçlendirilmiş olan sistem, tüm ticaret kanallarında yapılan işlemleri destekleyecek bir yapıya sahip. Banking Technology tarafından yapılan haberde, IBM’in geliştirdiği platformun “esnek ve sezgisel” biçimde çalışacağı belirtildi.

Batavia, ticari işlemlerin baştan sona izlenmesini sağlayacak bir yapı sunuyor. Depodaki ürünün kaydının oluşmasından, nakliye sürecine ve teslimat noktasına erişmesine kadar geçen tüm süreçlerin Blockchain altyapısıyla takip edilmesi Batavia sayesinde mümkün kılınıyor. Yapılan işlemlerin kendiliğinden sisteme işlenmesinin dışında, ödemelerin de otomatik biçimde gerçekleşmesi için altyapı hazırlanmış.

IBM’in proje lideri olan Fabio Keller, sundukları hizmetin küresel ticaretteki önemli bir boşluğu dolduracağını belirterek, “Küresel ticaretin finanse edilmesi, yenilenmeye en çok ihtiyaç duyulan alanlardan biri” açıklamasında bulundu.

Ortaklığa dahil olan beş banka da yaptıkları açıklamalarda, gerçekleşen tüm ticari süreçlerin birçok bürokratik zorunluluğu içinde barındırdığını ve haliyle masrafların arttığını belirtti. IBM ile sunulan Blockchain altyapısı ile alıcılar, satıcılar, bankalar, aracılar, denetleyici ve düzenleyiciler de dahil olmak üzere tüm ticaret ortaklarının masraflarının azaldığını ifade ettiler.

Henüz test aşamasında olan Batavia platformunun, 2018 yılının başlarında ilk pilot uygulamaları hayata geçecek.