İsveç ilk nakitsiz İskandinav toplumu olmaya hazırlanıyor

5 Ekim 2017
807 Görüntüleme

İsveç dünyanın ilk nakitsiz toplumu olma yolundaki planlarında hızla ilerliyor.

Bu durum gelişmekte olan dijital para birimleri için iyi bir işaret gibi görünürken aynı zamanda da güvenlik konusundaki kaygılar gibi birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Yine de ülke tıpkı nakit sisteminde olduğu gibi anonimliği sağlamak için Bitcoin’i destekliyor.

Nakitsiz sistemdeki potansiyel kazançlar

Çoğu İsveçli finansal kurumun da belirttiği gibi şirketler nakit kullanımından kişisel veri içermediği ve fiziksel olarak kontrol edilmesi gerektiği için hiçbir kar sağlayamıyor. Bu problem nedeniyle finans dünyası İsveç’in öncülüğünde nakitsiz para aktarımlarına yöneliyor.

Yayınlanan raporlara göre İsveç’te bulunan 1600 banka şubesinin 900 kadarı artık nakit depolamıyor ve yakın zamanda da nakit para kabul etmeyecekler. ATM sayılarında artan bir düşüş var ve 2009’da piyasada 106 milyar İsveç Kronu dolaşımdayken bu sayı 2016’da 60 milyara düştü.

Visa’ya göre İsveç’te en yaygın ödeme şekli kartla ödeme yapmak ve ortalama bir Avrupalıdan üç kat fazla kart kullanıyorlar. Ülkede oldukça yaygın bir uygulama olan Swish akıllı telefonu olan kullanıcıların banka hesapları arasında telefon numaralarıyla para aktarmalarına olanak sağlıyor.

Swish’in geliştiricileri arasında Nordea, Handelsbanken, SEB, Danske Bank ve Swedbank bulunuyor.

Nakitsiz topluma geçiş

İsveçli bir öğretim görevlisi olan Louise Henriksson, Coin Telegraph haberinde şöyle belirtiyor:

“Artık hiçbir şekilde nakit kullanmıyorum. Buna ihtiyacınız olmuyor. Mağazalar nakit istemiyor; çoğu bankanın ise nakdi bile yok. Gazete veya çubuk şeker için bile kart veya telefon kullanıyorsunuz.”

ABBA’nın kurucularından Bjorn Ulvaeus ise nakit taşımıyor ve İsveç’in nakitsiz bir topluma dönüşmesinin en büyük yararlarından birinin kişisel güvenlik olduğunu belirtiyor:

“Nakdin devri biterken nakit kullanarak çağın geriside kalmak istemiyor. Büyük bir güvensizlik hissi vardı. Sürekli düşünürdüm: eğer nakitsiz bir toplum olsaydık ve hırsızlar çaldıkları hiçbir şeyi satamasaydı nasıl olurdu?”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor
Bankacılık
81 görüntüleme
Bankacılık
81 görüntüleme

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor

Erhan Kahraman - 15 Temmuz 2018

Citi’nin hazine ve ticari çözümler birimi, HighRadius’un yapay zeka ve makine öğrenme teknolojilerini kullanarak hizmet portföyünü genişletiyor. Citi, hafta içinde…

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak
FinTech
123 görüntüleme
FinTech
123 görüntüleme

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Teknoloji girişimlerini destekleyen firmalar arasına katılan Londra merkezli Index Ventures, FinTech girişimlerinin de faydalanacağı 1,65 milyar dolarlık yatırım bütçesi açıkladı.…

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”
Bankacılık
145 görüntüleme
Bankacılık
145 görüntüleme

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Nordnet'in IPSoft iş birliğiyle geçtiğimiz yıl müşteri ilişkileri süreçlerine dahil ettiği Amelia adlı yapay zeka bekleneni veremeyince işsiz kaldı. İsveç…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.