Zapp - Mobile Payment

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan ve dijital ödeme yöntemlerinin ele alındığı kalkınma raporu, 2019 yılına kadar mobil ödeme sistemlerinin kredi kartı ile yapılan ödemeleri geçeceğini ortaya koydu.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (United Nations Conference on Trade and Development – UNCTAD), küresel ölçekte kredi kartı ve ön ödemeli kart kullanımının 2019 yılına kadar yüzde 51’den yüzde 46 seviyelerine düşeceğini belirtti. Hazırlanan raporda, e-ticaret işlemlerinde dijital ödemelerin daha çok tercih edildiği ortaya konularak, online, mobil ve dijital para birimleri ile ödeme sistemlerinin; kredi ve bankamatik kartlarını 2019 yılına kadar geride bırakacağı açıklandı.

Rapora göre, Çinli internet devi Alibaba’nın sahibi olduğu Alipay; yine Çin’in önde gelen ödeme sistemlerinden Tenpay ve ABD’nin en ünlü ödeme sistemi olan PayPal gibi isimlerin her geçen gün daha fazla tercih edildiği gözleniyor.

South China Morning Post tarafından yapılan haberde, Çinli internet araştırma şirketi Analysys International’ın bir araştırması örnek gösterilerek, sadece Çin’deki mobil ödeme pazarının 2017 yılının ikinci çeyreği sonunda bir önceki çeyreğe göre yüzde 22,5 artarak 3,5 trilyon ABD dolarına ulaştığı belirtildi.

Yeni nesil teknolojileri kullanarak müşterilerinin ilgisini çeken Alipay, Çin’deki bir KFC restoranında yüz tanıma teknoloji ile ödeme yapmayı mümkün kılmıştı. Diğer taraftan Çin’deki 2 bin 800 Starbucks noktasında Alipay ile yapılmasına izin vermek için kahve zinciri ile anlaşma imzalamıştı. Bu tip hamlelerin, dijital ödeme sistemlerine olan ilginin artmasını sağladığı söyleniyor.

UNCTAD raporunda ayrıca, gelişmekte olan ülkelerde dijital ödemelerin, kredi ve bankamatik kartları tarafından geçildiği belirtildi.